Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erzak yardımı için www.turkiye.gov.tr internet adresinden TC kimlik numarası ve şifrenizle e-devlet girişi yaparak sosyal ekonomik destek hizmeti ön başvurusu formunu doldurmanız gerekiyor. Kaymakamlıklar aracılığı ile sosyal destek grupları, büyük şehir ve ilçe görevlileri, yerel yönetimler, Kızılay, AFAD ve sivil toplum kuruluşlarının beraber çalışmaları ile yapılmaktadır. 65 yaş üstü ve yardıma muhtaç vatandaşlar 112, 115 ve 156 acil hizmet numaralarını arayarak da erzak yarımı için başvurabiliyor. 

Erzak yardımının alınabilmesi için kişinin muhtaç olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Bu nedenle erzak yardım başvurusu için nüfus cüzdanı fotokopisi, dilekçe ve muhtarlıklardan alınacak muhtaçlık belgesi isteniyor. Belgeleri ile başvuran kişilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde yardımlar yapılıyor. 

Erzak Yardımı Başvurusu Kimler Yapabilir?

Erzak yardımı alabilmek için bazı şartlar koyulmuştur. Başvuru yapabilmeniz için fakirlik belgesi sahibi olmanız gerekiyor. Korona virüs nedeni ile mağdur durumda kalan fakir aileler için verilen erzak yardımı muhtaç aileler için yapılıyor. Devlet tarafından tespit edilen yardıma muhtaç aileler için erzak yardımı ailedeki kişi sayısına uygun olarak hazırlanıyor. 

Muhtaçlar, öğrenciler, kimsesiz olan kişiler, aş evleri ve hayır kurumları devletten erzak yardımı alabiliyor. Belediyelerin yaptığı erzak yardımları için de belediye ekiplerinin onay verdiği fakirlik belgesi olan kişiler için geçerli oluyor. 

Erzak Yardımları Nasıl Yapılıyor? 

Erzak yardımı başvurusu yapan kişiler için hazırlanan erzak paketleri kişilerin evlerine görevliler tarafından teslim ediliyor. Korona virüs nedeni ile vatandaşın evde kalmasını destekleyen devlet erzak yardımlarını ailelerin kapısına götürüyor. Devlet tarafından belirlenmiş erzak başvurusu yapan aileler için Kızılay kod sistemi uygulaması başlatmıştır. Yardıma muhtaç vatandaşlara verilen kod ile belirlenen marketlerden kendi ihtiyaçlarını alabilmeleri sağlanıyor. 

Böylece ihtiyaç sahipleri kendi ihtiyacını kod ile ücretsiz olarak giderebiliyor. Kızılay bu uygulama kapsamında ülkemiz hayırseverlerini 75 ve 120 TL'lik erzak paketi yardımı yapmaya çağırıyor. Bu yardımların Kızılay şubelerine ya da internet adresi üzerinden yapılabileceği açıklandı. Belediyeler de belirlenen yardıma muhtaç aileler için erzak yardımlarını görevliler ile ailelerin kapısına kadar teslim ediyor. 


HABER ETİKETLERİ erzak yardımıerzak yardımı başvurusu 2020erzak yardımı nasıl alınırerzak yardımı başvurusu yapma

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama