Ev Hanımlarına Hibe Destekleri

Ev Hanımlarına Hibe Destekleri

Ev Hanımlarına hibe destekleri, son yıllarda ev hanımlarının kendi işlerini kurarak veya da üretim sağlayarak iş hayatına atılmaları için belirli miktarlarda verilen sağlanan desteklerdir. Bu desteklerle kadınların iş dünyasında daha aktif bir rol oynaması ve henüz çalışmayan kadınların da iş hayatına adım atmaları amaçlanmaktadır.  

KOSGEB’in Ev Hanımlarına Sağladığı Hibe İmkanları

KOSGEB kadın girişimcilerin kendi işlerini kurarak iş hayatına atılmalarına büyük destek olmaktadır. 

KOSGEB’in ev hanımlarına hibe destekleri şu şekildedir;

  • Kendi iş yerini açmak isteyen kadınlara uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrasında 5 bin TL tutarında hibe verilmektedir.
  • Sonrasında ise kadınların kendi işletmelerinde çalıştırmış olduğu sigorta işçi sayısına göre 20 bin TL’ye kadar hibe verilmektedir.
  • Yine aynı şekilde kadın girişimcilere yönelik açılan işletmenin 12. Ayında 5 bin TL daha hibe desteği verilmektedir.
  • Eğer girişimci kadınlar ilk yıl 30 bin TL hibe aldılarsa, ikinci yıl da iyi bir başarı sergilerlerse tekrardan 30 bin TL tutarında hibe alabilmektedirler.
  • 30 yaş üzerindeki erkek girişimciler 50 bin TL’ye kadar hibe desteği alabilirken, kadın girişimciler erkeklerden 10 bin TL daha fazla destek alabilmektedirler. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Hibe Destekleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kendini işini kurmak isteyen kadın girişimcilere 15 bin TL’ye kadar maddi destek sunmaktadır. Bu krediden yararlanabilmek adına bir iş planınızın bulunması gereklidir. Bu desteğin bir kısmı geri ödemesiz olabilmektedir.

Ayrıca buna ek olarak da geri ödemesiz hibe desteği de verilmektedir. Eğer iş planınız varsa, kendinize güveniyorsanız ve iş hayatına atılmak istiyorsanız bakanlığın sizlere sağlamış olduğu bu imkanlardan yararlanabilirsiniz. 

Mikro Kredi

Mikro kredi de yine aynı şekilde kadınlara iş hayatlarında ve kendi işlerini kurmada destek olmak amacıyla verilen kredilerdir. Kişi başı ortalama 1000 TL ve 2000 TL arasında kadınlara sağlanmaktadır.

Eğer bir iş fikriniz varsa ve mikro kredi şartlarına uygunsanız bu kredi imkanından yaralanarak kendi işinizi kurabilir ve kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz. Mikro kredi başvurusu için istenen belgeler; yoksulluk belgesi, mal beyanı, sabıka kaydı, kira kontratı ve başvuru formudur.


HABER ETİKETLERİ ev hanımlarına hibeev hanımlarına destekev hanımları kredi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama