Faiz Artırımı Nedir, Artarsa Ne Olur, Düşerse Ne Olur?

Faiz Artırımı Nedir, Artarsa Ne Olur, Düşerse Ne Olur?

Faiz artırımı, anaparaya uygulanan faiz miktarının banka tarafından yükseltilmesidir. Bu uygulama ile yatırımcıların kâr etmesi sağlanırken, bankanın parasal kaynağı artmış olur. Faiz oranlarındaki artırımlar özellikle yabancı yatırımcıları bir ülkeye çekmek için kullanılır. Örneğin A ülkesinde döviz rezervleri azaldıysa, dış piyasadaki yatırımcılar için uygun olabilecek fırsatlar sunulmalıdır. Merkez Bankası faiz artırımı yaparak bu ihtiyacı karşılar. 

Faiz Artırımı Yüksek Olursa Ne Olur?

Faiz oranlarında gözlemlenen artırımların yükselmesi, yabancı kaynaklı yatırımlara ihtiyacın fazla olduğu anlamına gelir. Ülkede yabancı para birimlerine olan ihtiyaç artmışsa, enflasyon yükselmiş demektir. Enflasyonun yükselmesi, anapara biriminin değer kaybettiğini ve ülke ekonomisinin kötüye gittiğini gösterir. Faiz artırımı yükselirse Merkez Bankası’nın ekonomi için çare aradığı söylenebilir. 

Faiz Artırımı Düşük Olursa Ne Olur?

Faiz artırımı düşerse, yabancı sermayelerin ülkeye çekilebilmesine ihtiyaç azalmış demektir. Ülkeye yeterli miktarda yabancı para birimi girdiğinden, Merkez Bankası daha çoğuna gerek duymayarak faizleri düşürür. 

Bu durum, yabancı yatırımcılar açısından iyi olmazken ülke ekonomisinin yüksek bir refaha sahip olduğuna delildir. Faiz oranlarının düşmesi, ülkenin parasındaki değer kaybının yani enflasyonun azaldığını gösterir. Faizlerin düşük seyretmesi, yüksek olmasından daha iyi sayılır. 

En Yüksek Faiz Veren Banka Hangisidir?

Faizlerdeki artış, yurt dışı kaynaklı sermayeler kadar vatandaşların sermayesini de ilgilendirir. Enflasyon durumuna ve piyasadaki arz talep dengelerine bağlı olarak bankaların faiz oranları değişiklik gösterir. Son zamanlarda en yüksek faiz veren bankalar sıralamasındaki birkaç banka şöyledir: 

  • ING Bank
  • Odeabank
  • Fibabank
  • Akbank
  • Halkbank
  • Alternatif Bank

Merkez bankasının faiz oranlarında yaptığı değişiklikler, bankaların faizleri için de değişiklikler ortaya çıkarır. 

Faiz Artırımı Ülke Ekonomisini Etkiler mi?

Faiz oranlarını takip ederek bir ülkenin ekonomik durumu hakkında tahminler yapılabilir. Faiz artırımı gözlemleniyorsa, bunun bir sonucu ifade ettiği söylenebilir. Artırıma sebep olan şey ise enflasyondur. Oranları yükseltilmesi, yatırıma ihtiyaç duyulduğunu gösterir. Fakat faiz oranı yükseldikten sonra ülkeye ideal miktarda döviz girmesi kesin değildir. Ekonomik stratejiler beklendiği gibi seyrederse artırımlar bozuk ekonomiyi düzeltebilir.


HABER ETİKETLERİ faiz artırımıfaiz artırımı yorumufaiz artırımı ekonomi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama