FED Nedir, Dolara Nasıl Etki Etmektedir?

FED Nedir, Dolara Nasıl Etki Etmektedir?

FED’in faiz indirimi ya da arttırımı kararları doların seyrini doğrudan etkileyen bir faktördür. Bu durum nedeniyle birçok yatırımcı FED hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyor ve “FED nedir?”, “FED kararları dolar fiyatını nasıl etkilemektedir?” sorularının cevaplarını merak ediyor.

FED ne anlama gelmektedir?

FED, Amerika’nın merkez bankası olarak hizmet veren resmi bir kurumdur. ABD’de bağımsız olarak politikalar uygulama yetkisi olan FED, aynı zamanda dolar üzerinde de son derece etkilidir. Federal Reserve olarak bilinen bu kurum, dünya finansı açısından son derece önemlidir. ABD para politikalarından sorumlu olan FED, 23 Aralık 1913 senesinde kurulmuş ve o tarihten itibaren ABD’nin merkez bankası görevlerini yürütmektedir. 

Kurumun merkezi ise Washington’da bulunmaktadır. Bu kurum ülkede bulunan tüm bankaların düzenleyicisi ve onların daha üstünde yer alan bir banka olarak görevlerini yürütür. Özellikle 1929 ekonomik bunalımından sonra FED yetkileri daha da genişletilmiştir. Hükümet FED kararlarına ya da işlemlerine müdahale edemez. Bu kurumun bu kadar önemli bir hale gelmesinin nedeni ise günümüzde ABD para politikasını en iyi şekilde yönetiyor olmasından kaynaklanmaktadır. 

FED Görevleri Neler?

Amerikan Merkez Bankası olan FED’in dolar fiyatını ve uluslararası para piyasasını doğrudan etkileyen görevleri vardır. Öncelikle bu kurum piyasaya para sunulmasından sorumludur. Hatta birincil görevidir de denilebilir. Kurum aynı zamanda piyasada olan hareketlilikleri takip eder ve ekonomiye dair olan çeşitli beklentileri tespit eder. Bankacılık sistemlerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve daha sorunsuz bir bankacılık sistemi geliştirmeye çalışır.

Piyasadaki tüm paranın ve kredi sistemlerinin hacmini belirleyerek ülke ekonomisini dengede tutmaya çalışır. Hem madeni hem de kâğıt para basımından sorumlu olan bu banka bankalar arasında gerçekleşen fon akımını da sağlar. Uzun vadeli olarak ülke için ekonomik planlar yapar. Bu planları seri şekilde uygulamaya koyar. FED ekonomik kriz karşısında her zaman ülkelerin acil olarak nakit ihtiyaçlarına da sıcak bakabilir. Tüm bu görevlerinin dışında aynı zamanda ABD hükümetine gerekli ekonomik konularda danışmanlık hizmeti de sunar.

FED kararlarının dolar fiyatı üzerindeki etkisi nedir?

FED kararlarının dolar üzerinde önemli etkileri vardır. Faiz beklentilerinin açıklanması, faizlerin yükseltilmesi ya da geri çekilmesi doların ne şekilde dalgalanacağını göstermektedir. Bununla birlikte yıllık enflasyon beklentilerini açıkladığında da yine dolar üzerinde düşmeler ya da yükselmeler meydana gelebilir. Tüm bunlar FED’in dolar üzerindeki etkisinin en önemli belirtileridir. 


HABER ETİKETLERİ dolardolar kuruFEDFED nedir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama