Halı Saha Açma Maliyeti Ne Kadar?

Halı Saha Açma Maliyeti Ne Kadar?

Eğlenceli olduğu kadar kazançlı bir iş olan halı sahalar, spor yapma eğiliminin yoğun olduğu bölgelerde daha fazla ilgi görmektedir. Halı saha açma maliyeti farklı iş kollarına göre biraz daha yüksek olsa da bu işi hakkıyla yapan birçok yatırımcı, çok güzel kazançlar elde etmektedir.

Halı Saha Açma Maliyeti Nedir?

Birçok iş kolunda net bilgi sahibi olmadan maliyetleri hesaplamak gerçekten uzak olacak olsa da halı saha işletmeciliği, daha çok maliyetlerin sabit veya yakın olduğu işlerden biridir. Ancak yinede doğrudan net bir fiyat belirtmek mümkün olmayıp, halı saha açma maliyetlerini etkileyen faktörler üzerinden hareketle ortalama bir fiyat vermek mümkün olacaktır.

Halı saha açma maliyetini etkileyecek unsurlara kısaca göz atacak olursak şunları diyebiliriz;

  • Tesisin kurulacağı alanın yatırımcının kendi mülkü olması, yatırım maliyetlerini ciddi oranda azaltmaktadır. Bu işin şehir içerisinde veya yakın bölgelerde yapılacağı düşünüldüğünde, tesisin alan kiralarının çok yüksek olacağı bir gerçektir.
  • Halı sahalar genellikle kapalı alanlar olsa da açık tipte halı sahalarda bulunmaktadır. Kapalı halı sahalar, açık sahalara göre daha ciddi maliyetlerin oluşmasına neden olacaktır.
  • Tesisin büyüklüğü yine farklı bir maliyet unsurudur. Genellikle standart ölçülerde inşa edilen halı sahalar, konfor bakımından daha fazla özellik taşıması açısından geniş bir alan üzerine yapılabilmektedir. Yönetici bölümü, soyunma odaları, otopark veya farklı alanların geniş olması, yer ve yapı maliyetlerini artıracaktır.
  • Duşlarda, saha zemininde, soyunma odalarında ve işletmenin her alanında kullanılacak malzeme sayısı ve kalitesi, fiyatlara doğrudan etki eder.
  • Alan kiralaması yapılacaksa işletmenin kurulacağı il ve şehir merkezine olan yakınlığı, ayrı bir maliyet unsurudur. 

Halı saha açma maliyeti için tüm bu unsurları bir arada değerlendirmek gerekir. Ancak kabaca 30 metre enine ve 50 metre boyuna sahip kapalı bir halı sahanın açılması, 400 ile 550 bin TL arasında değişecektir. Aynı ölçülerdeki bir açık halı saha ise yatırımcısına, 250 bin ile 450 bin TL arasında bir maliyet getirecektir.

Halı Saha Açmak Karlı Bir İş mi?

Her işte olduğu gibi halı sahanın kaliteli olması ve reklamının iyi bir şekilde yapılması gerekir. Ne kadar kaliteli bir işletme kurarsanız kurun, reklamınızı tam olarak yapamamanız halinde yapacağınız işten fazla bir kar beklemeniz mümkün olmayacaktır. Ancak iyi bir reklam çalışması, yatırımınızı kısa sürede çıkarmanıza ve iyi bir kazanç sağlamanıza etki edecektir.

Halı Saha İçin Devlet Desteği Var mı?

Çeşitli dönemlerde halı saha için devlet hibe ve kredi destekleri sağlanmaktadır. Özellikle genç ve kadın girişimciler için sunulan farklı finansal destekler arasında, halı saha işletmeciliği sıklıkla yer almaktadır. KOSGEB ve diğer devlet desteklerini yakından takip ederek, şartlarınızın uyması halinde devlet desteği alabilirsiniz.

Halı saha açma maliyeti üzerine bilgiler sunduğumuz bu içeriğimizin ardından bir diğer popüler yatırım arasında yer alan “Cafe açma maliyeti ne kadardır?” başlıklı içeriğimizi de okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz.


HABER ETİKETLERİ halı saha açmakhalı saha açmahalı saha açma maliyeti

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama