Hangi Altına Yatırım Yapılmalı?

Hangi Altına Yatırım Yapılmalı?

Altın üzerine yatırımlarını değerlendirmek isteyen birçok kişi “Hangi altına yatırım yapılmalı?”, “Altına yatırım nasıl yapılır?” sorularının yanıtlarını öğrenerek kazançlarını arttırmak istemektedir. 

Altın yatırımı nasıl yapılır?

Türkiye'de toplumun önemli bir kısmının önemli ve güvenli bulduğu yatırım araçlarından biri olan altın, fiyatlarının Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırması nedeniyle daha çok tercih edilir oldu. Peki, hangi altına yatırım yapılmalı?, Altın yatırımı yapmak için en doğru seçim nedir?

Fazla teknik bilgi gerekmemesi ve risk seviyesi olarak yatırımcının beklentilerini karşılaması, gözleri yeniden altına çevirdi. Grafikte sürekli yukarı doğru ivme kazanan altın fiyatları özellikle içinde bulunduğumuz 2020 yılında zirveden zirveye koşarak, yatırımcısına güven vermeye devam ediyor. Altın yatırımı yapmak isteyen veya yatırımından daha fazla kazanmak isteyen yatırımcılar, hangi altın türüne yatırım yapılması gerektiğinin cevaplarını arıyor.

Yatırım yapılırken hangi altın seçilmeli?

Uzmanlar, altına yatırım yapmak isteyen kişilerin daha yüksek kar elde edebilmesi için bazı önerilerde bulunuyor. Türkiye'de orta seviyedeki yatırımcıların önemli bir kısmı takı setlerine rağbet gösterip yatırım yaparken, büyük bir kesim ise doğrudan Cumhuriyet altınları alarak birikimlerini değerlendiriyor.

Yüksek İşçiliği Olan Ürünler Almak Doğru Değil

Birçok altın yatırımı uzmanının hemfikir olduğu konu, yatırım için özellikle kısa vadede yüksek işçilikli veya el işçiliği bulunan ürünlerin alınmaması yönündedir. Zira el işçiliği olan ürünlerin kısa vadede tekrar bozdurulması durumunda, aradaki makas belirgin bir şekilde yatırımcısını zarara sürüklüyor.

İşçilik bulunan altın ürünlerinden kar etmek, ancak uzun vadede mümkün olabiliyor. Ayrıca hemen belirtmek gerekirse işçilikli altın ürünlerine yapılacak yatırım miktarının gram altın ve diğer Cumhuriyet altınlarına yapılması, daha fazla kazanç sağlayacaktır.

1 Yılın Altındaki Yatırımlarda Cumhuriyet Altını Tercih Edilmeli

Hangi altına yatırım yapmalı sorusuna en doğru cevap yatırımınızı kaç yıl boyunca düşündüğünüzü bilmekten geçiyor. Altın yatırım uzmanları ve yatırım şirketleri yetkilileri, 1 yılın altında yatırım planı olanların işçilikli ürünler yerine Cumhuriyet altınlarını tercih etmelerini öneriyorlar. 

Uzmanların tavsiyeleri arasında takı tarzı altınlara yatırım yapmak isteyenlerin, el işçiliği fazla olan ürünler yerine makine imalatı takılara yönelmeleri de sıklıkla tekrar ediyor. Makine imalatı ürünlerde el işçiliğinin az olması veya hiç olmaması nedeniyle, yapılacak yatırımlar Cumhuriyet altını gibi daha yüksek işlem hacmine sahip oluyor.

Toplumda düğün merasimleri için işçilikli altınlara gereksinim olsa da bu gereksinimin makine imalatı takılar ile karşılanması, hem ihtiyaca ve hem e yatırıma yönelik bir seçenek olacaktır.

Yatırım Yapmak İstediğinizi Kuyumcunuza Belirtin

Yatırım amacıyla altın alırken, yatırım yapmak istediğinizi mutlaka kuyumcunuza belirtin. Bu sayede kuyumcu yatırım tavsiyeleri arasında, el işçiliği olan yüksek makas aralığına sahip ürünleri eleyerek en uygun seçenekleri size sunacaktır.

Bankalardan Gram Altın Almak Avantajlı mı?

Bankalardan altın alınması, alış tutarının piyasa şartlarına göre avantajlı olması halinde avantajlıdır. İnternet ve mobil bankacılık üzerinden makas aralığının kolay takip edilebilmesi ve hızlı işlem yapılması, kısa vadeli al-sat yapan yatırımcılar için faydalıdır.

Aynı zamanda bankalarda vadeli altın hesapları açtırmanız, altın yatırımında daha fazla kar etmenizi sağlayacaktır. Çünkü bir yandan altın değer kazandıkça size kazanç sağlarken, diğer yandan vadeli hesabınızdaki yatırımınız için faiz getirisi olacaktır.


HABER ETİKETLERİ altın yatırımıhangi altınaltına yatırım nasıl yapılıraltına yatırım yapmakhangi altına yatırım yapmalı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama