Hangi Bankalar Kamu Bankasıdır?

Hangi Bankalar Kamu Bankasıdır?

Hangi bankalar kamu bankası yani devlet bankasıdır? Bu yazımızda Türkiye'de çalışan kamu bankaları hakkındaki detaylı bilgileri sizlerin bilgisine sunduk. 

Kamu bankaları arasında en çok bilinen 3 banka vardır. Ancak birçoğumuzun adını dahi duymadığı ve kamu kurumlarına hizmet veren başka bankalar da vardır. Bu bankaların neler olduğuyla ilgili bilgiler yazımızda mevcuttur. Bu bankaların kimlere nasıl hizmet verdiğini ve bazı özelliklerini sizlere aktardık. 

Kamu bankaları hangileri?

Toplamda 2020 yılı içerisinde 11 banka Türkiye kamu bankaları olarak hizmet vermektedir. Türkiye’nin en eski kamu bankası Ziraat Bankası'dır.  Osmanlı Devleti döneminden beri hizmete başlayan banka günümüze kadar hizmetine devam etmiş ve devam etmekte olan köklü bankamızdır. Ayrıca Ziraat Bankası yeniliklere açık olup, yenilikleri de takip ederek her geçen gün müşteri potansiyelini artırmayı başarmış bir bankadır. Geçtiğimiz yıllarda katılım bankacılığı alanında da yine bir yenilik yapıp Ziraat Katılım adı altında bankayı hizmete açmıştır. Diğer kamu bankaları ise Halkbank, Vakıfbank olup ayrıca bildiğiniz üzere genelde emeklilerin maaş aldığı bankalardır. Devlet bankaları arasına geçtiğimiz yıllarda yine bir yenilikle, her geçen gün hizmet verebilmek için Emlak Bank da eklenmiştir, Emlak Bank 2019 yılında hizmete başlayarak vatandaşlarımızdan hiçbir şekilde faiz almamaktadır. 

İşte Türkiye’de faaliyet gösteren devlet bankaları:

•             Ziraat Bankası

•             Ziraat Katılım

•             Vakıfbank

•             Vakıf Katılım

•             Halkbank

•             Emlak Bank

•             Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

•             İller Bankası

•             Adabank

•             Birleşik Fon Bankası

•             Türk Eximbank

Ancak bizler sadece kamu bankasının 3 tane olduğunu biliyoruz. Çünkü Türkiye'de faaliyet gösteren Devlet Bankaları içinde en bilinen bankalar Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank’tır. Çoğumuz diğer kamu bankalarını belki de hiç duymamışızdır. Ancak kamuya ait bankalar sadece bu 3 banka ile sınırlı değildir. Yukarıda sıraladığımız gibi 2020 yılında güncellenen 11 Devlet Bankası vardır.

Türkiye’de kamu bankaları ile ilgili yenilikler her gün devam etmektedir. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileri, artık tüm ATM işlemlerini hiçbir şekilde ücret ödemeden kullanabilecek. Bu bankalar parasal işlemler için ortak kararlar almışlardır. Bu kararlar ışığında, banka müşterilerinin başka bir banka ATM’sini kullanarak kendi hesabı ya da kredi kartına para gönderme işlemleri için "Ortak ATM Sistemi"  de yapılmıştır.


HABER ETİKETLERİ kamu bankalarıkamu bankaları listesidevlet bankalarıdevlet bankaları listesikamu bankaları hangileridevlet bankaları hangileri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama