Havale ve EFT İptal Edilir Mi?

Havale ve EFT İptal Edilir Mi?

Günümüzde mobil telefonlar üzerinden havale ve EFT işlemleri kolaylıkla yapılabiliyor. Fakat bazı dikkatsizlikler sonucu yanlış kişiye EFT veya havale yapılabiliyor. Peki bu yapılan Havale ve EFT iptal edilebilir mi?

Yanlış Havale İşleminde Yapmanız Gerekenler

Yapılan havale işleminde bir yanlışlık varsa veya yanlış bir hesaba gönderilmişse öncelikle bankanızın şubesine gidip talimat vermeniz gerekir. Bu talimatla yanlış gönderdiğinizi belirtmiş olursunuz ve banka görevlisi hesabın sahibiyle ilgili bilgilere ulaşmaya çalışır. Hesap sahibi havaleyle alakalı bir bilgisinin olmadığını ifade ederse banka şubesi parayı size geri ödeyebilir. Fakat bu işlemin kısa sürmeyeceğini belirtmemiz gereklidir. En hızlı çözüm için hesabın sahibiyle iletişime geçmeniz gereklidir. Eğer karşınızdaki iyi biriyse onunla anlaşarak gönderdiğiniz miktarı geri isteyebilirsiniz. Banka görevlisi hesabın sahibine ulaşamıyorsa ve havale yaptığınız miktar da fazla ise karşı tarafın hesabına bloke koyulmasını isteyebilirsiniz.

Yanlış EFT İşleminde Yapmanız Gerekenler

EFT işlemleri yapabilmeniz için bankaların belirli EFT saatleri bulunur. Eğer bu saatler arasında EFT yaparsanız karşı tarafa çok uzun sürmeden belirttiğiniz miktar geçer. EFT işlemleri havale işlemlerine göre biraz daha kolay iptal edilebilir. Çünkü havale işlemleri direkt karşı hesaba aktarılırken EFT işlemlerinin aktarılması için belli bir süre geçmesi gereklidir. Bu süre ortalama olarak 15 dakika civarındadır. Bu süre içinde hemen bankanıza ulaşarak EFT işleminizin yanlış olduğunu bildirip iptal edebilirsiniz. Ya da internet bankacılığı üzerinden EFT iptal talebi oluşturarak paranızı geri alabilirsiniz. Ancak bu durumların hemen yaşanması şansa kalmış gibidir. Çünkü EFT işlemlerinin hepsi 15 dakikada karşı tarafa aktarılmaz ve daha çabuk aktarılanları da bulunur.  Eğer hemen karşı tarafın hesabına para geçmişse yine havale işleminde olduğu gibi karşı tarafla iletişime geçmek için banka şubenize gitmeniz gerekecektir. Çoğu bankalar böyle durumlarda yardımcı olabilmektedir. Fakat bankalar bu durumlarda yardımcı olmak istemeyebilir. Böyle zamanlarda da yapmanız gereken en yakın emniyet müdürlüğüne ulaşmaktır. Polis eşliğinde yapılan işleminizin iptali daha kolay olabilir. Polise durumu anlatıp tutanak tutturmanız sorunun çözümünde size yardımcı olacaktır.


HABER ETİKETLERİ havale iptalieft iptalihavale nasıl iptal edilireft nasıl iptal edilir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama