Hedging Ne Demek, Yöntemleri Nelerdir?

Hedging Ne Demek, Yöntemleri Nelerdir?

Finansal piyasalarda marjin sıkıntısı çekenlerin daha çok tercih ettiği Hedging ne demek?, Hedging yönteleri nelerdir? sorularının kapsamlı cevaplarını sizler için paylaştık.

Uygulama aşamasında yatırımcıların oluşabilecek risklerden doğacak zararları ortadan kaldırmak için kullandıkları bu finansal yöntem, özellikle çok dalgalı piyasalarda işlem yapacaklar için oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Hedging Ne Demek? 

Finans piyasalarında tüm türev araçlar için kullanılabilen bir yöntem olup, yatırımcının sonradan ortaya çıkabilecek risklere karşı yatırımlarını zarardan korumak adına kullandıkları işlemdir diyerek, hedging nedir? sorusunu kısaca cevaplandırabiliriz.

Riskten korunarak yatırımcının kendini garantiye alması şeklinde tanımlanacak bu yöntem, yatırımcının ihtiyaç duyduğu malzeme alımları için kullanılacağı gibi Forex gibi piyasalarda da uygulanabilmektedir. Kısacası farklı her türlü yatırım için, hedge işlemi yapılabilmektedir.

Hedging için basit bir örnek verecek olursak bahsi geçen koruma yöntemini aşağıdaki şekilde örneklendirebiliriz.

Piyasada çelik ticareti yapan yatırımcı kurum, doğal olarak çelik fiyatlarının ani bir şekilde artması ya da azalmasından etkilenecektir. Fiyatların ani artması sonucu ortaya çıkacak maliyet artışı, yatırımcı kurumu olumsuz etkileyeceği için alması gereken bazı önlemler vardır. Bunların başında hedging uygulaması zarardan korumak için en ideal yöntemlerden biridir. Böyle bir riskten korunmak isteyen yatırımcı güncel fiyatlar üzerinden daha ileri tarihte çelik almak veya satmak için yapacağı anlaşma, hedging için bir örnek olarak görülebilir.

Daha açık bir ifadeyle vadeli işlem sözleşmeleri için, bu terimi kullanmak mümkündür. Böyle bir yaklaşımla ticaret yapan şirketler, ani dalgalanmaların olası zararlarına karşı etkili bir önlem almış olacaklardır.

Hedging Nasıl Yapılır?

Aslında uygulama açısından basit bir işlem olsa da doğru bir şekilde uygulama yapabilmek için piyasa takibi ciddi önem taşır. 

Hedging kur parametreleri üzerinde ortaya çıkacak dengesizliğin eşitlenmesi amacıyla, zıt yönde pozisyon alınmasıyla yapılabilecek bir işlemdir. 

Hedging Yöntemleri Nelerdir?

İçsel Heddging: Daha çok tek merkeze dayalı nakit yönetimi ile uygulanan hedge yöntemlerinden biri olan içsel hedging, bilanço uygulamaları temel alınarak yapılmaktadır.

Çakıştırma: Bu yöntem ise finans terimleri arasına matching olarak girmiş olup, üçüncü taraflar ile uygulanmaktadır. Ödeme ve gelirlerin çakıştırılması temeline dayanan matching, ödeme ve gelirler ile farklı döviz cinslerinin dengelenmesi şeklinde gerçekleşir.

Netleştirme: Ticari ilişkileri olan bağlı işletmeler tarafından en kullanışlı yöntemlerden biri olan netting yöntemi, şirketlerin kendi aralarındaki ticaretlerden doğacak borç ve alacakların bir diğer ticaret ile kapatılmasını temel alır.

Pooling: Hedging yöntemleri arasında, nakit akışının tek bir merkeze toplanmasını ifade etmektedir.  

Yukarıdakilerin dışında aşağıdakiler de birer hedging yöntemidir.

  • Leading and Lagging:
  • İhracattan elde edilen alacakların tahsilatının hızlandırılması
  • Para piyasaları yoluyla yapılan hedging
  • Döviz sepetleri ve çeşitlendirme
  • Dışsal hedging
  • Factoring ve forfaiting


HABER ETİKETLERİ hedginghedging yöntemlerihedging nasıl yapılırhedging çeşitlerihedging anlamı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama