Helal Yatırım Araçları Nelerdir?

Helal Yatırım Araçları Nelerdir?

Birikim yapmak için birçok yatırım aracı bulunsa da bunlardan bazıları, İslami hükümlere göre haram sayılmaktadır. Bu yüzden yatırımlarını İslam’ın haram kıldığı şeylerden uzak bir şekilde yapmak isteyen birikim sahipleri, helal yatırım araçları nelerdir? Sorusuna cevap aramaktadır.

Haram olmayan yatırım araçları arasında birçok alternatif ve karlı seçenek bulunuyor. Sizde birikimlerinizi helal ve karlı yöntemler kullanarak değerlendirebilir, bu yöntemler sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.

Helal Yatırım Araçları Hangileridir?

Bu yazıda dinimizce helal olan yatırım araçlarından başlıcalarını başlıklar halinde sıraladık.

Altın Yatırımı

Helal yatırım yöntemleri nelerdir?  Denildiğinde akla ilk gelenlerden biri, şüphesiz ki altın yatırımı oluyor. Özellikle uzun vadede ve doğru zamanda alınması halinde yatırımcısına kazanç sağlayan altın yatırımı, güvenilir bir yatırım aracı olmasıyla da dikkat çekiyor.

Altına yatırım yapmak istiyorsanız alacağınız altını kendiniz saklayabileceğiniz gibi, tıpkı normal banka hesabı gibi vadesiz altın hesabı açtırarak faize bulaşmadan yatırım yapabilirsiniz. Altın alırken mümkün olduğunca işçiliği az olanları tercih etmeniz, zarar riskini düşürecek ve kazancınızı artıracaktır.

Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul yatırımı uzun vadede kazançlı olduğu kadar, güvenilir ve helal yatırım araçlarından biridir. Risksiz bir yatırım aracı olması nedeniyle birikimlerinizi gayrimenkullere yatırabilir, gelir elde edebilirsiniz. Özellikle dükkân gibi gayrimenkullere yatırım yapmanız, aylık ve yıllık bazda ciddi kazançlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Katılım Bankaları

Katılım bankaları müşterilerinin birikimlerini kendi bünyelerinde toplayıp, bu birikimler ile kurdukları işlerde kazanç ortaklığı sistemi ile çalışırlar. Günümüzde bu sistemle çalışan pek çok banka bulunsa da bu bankaların nerelerde nasıl yatırım yaptıklarını iyi bir şekilde değerlendirmek ve topladıkları paraları faiz gibi alanlarda kullanmadıklarını araştırmak gerekir. Bankalar kurdukları işlerde veya yaptıkları ticarette elde ettikleri kar payını, sözleşme kapsamında belirtilen oranda yatırımcı ortaklarına dağıtırlar.

Döviz Yatırımı

Döviz alıp satmak haram zannedilse de aslında bilinenin aksine, helal bir yöntemdir. Şayet başkasını veya toplumu zora sokmadan bu işi yapıyorsanız, İslami kurallara göre dövize yatırım yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

Döviz kuru düşük olduğunda alacağınız dövizleri bir süre bekletip değer kazandıktan sonra satabilir ve bu işlemi yaparak yatırım tutarınıza oranla uzun vadede az riskli bir işlemle kazanç sağlayabilirsiniz.

Diğer Değerli Madenler

Değerli madenler, zaman içerisinde küresel şartlara bağlı olarak fiyatları artan veya düşen yatırım araçlarıdır. Bu madenlerin fiyatları düştüğünde çeşitli yöntemlerle yatırım yapabilir, fiyatlar arttığında ise satışını yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

Hisse Senedi

Hisse senetleri kısmen halka arz eden şirketlerin hisselerinin bir kısmını halka satmaları durumudur. Hisse senedi aldığınızda şirket değer kazandıkça, kazanç sağlayabilirsiniz. 

Şirketin değer kaybetmesi ise piyasadaki ortaklarını etkileyerek, zarara neden olabilmektedir. Kısacası bir şirkete ortak olduğunuz yüzde oranında şirket kazandıkça kazanır, kaybettikçe kaybedersiniz. Tamamen ticarete dayalı olması nedeniyle hisse senedi alım satımı, helal kazanç yöntemleri arasında yer alır.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama