Hesap Ekstresi Nedir, Nasıl Alınır?

Hesap Ekstresi Nedir, Nasıl Alınır?

Hesap ekstresi nedir? sorusunu yanıtladığımız içeriğimizde, “Nasıl alınır?”, “Ne İçerir?” gibi soruların yanıtlarını da öğrenme imkanına sahip olacaksınız.

Hesap Ekstresi 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık nakit para kullanımı azaldı ve yerini kartlara bıraktı. Ön ödemeli kartlar (banka kartları) da popülerliğini yitirince hayatımıza kredi kartı diye bir kavram girdi. Özellikle son dönemlerin en popüler ödeme araçlarında olan kredi kartlarını verilere göre ülkemizde yaklaşık 54 milyon kişi kullanmakta. Hal böyle olunca kredi kartı hesap ekstresi de pek yabancı olduğumuz bir kavram değil. 

Hesap ekstresi, kart sahibinin tüm ay boyunca yaptığı harcamaları, nerede yaptığını, hangi tarihlerde yaptığını ve ne tutarda yaptığını içeren bir belgedir. Kısacası, kişinin kredi kartına ne kadar borçlandığını gösteren bir belge olduğunu da söyleyebiliriz. Kişinin ne denli borç yükü olduğunu öğrenmesi için her ay hesap ekstresini kontrol etmesi büyük önem taşımaktadır. Peki hesap ekstresi nasıl alınır?

Hesap Ekstresi Öğrenme

Eski zamanlarda hesap ekstreleri kart sahiplerine e posta yolu ile ulaştırılmaktaydı. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte hesap ekstresi öğrenme artık daha kolay. Hesap ekstrenizi ATM’lerden, internet bankacılığı uygulamasından, çalıştığınız bankanın resmi internet sitesinden, e posta üzerinden ve son olarak bankanın resmi iletişim numarasından öğrenebilirsiniz. 

Ayrıca her ay sonu, iletişim bilgilerinizde belirttiğiniz mail adresinize hesap kesim tarihinizden itibaren mail atılmaktadır. Maillerinizi kontrol ederek de hesap kesim tarihinizi öğrenebilirsiniz. Bu yolların yanı sıra bankanızla iletişime geçerek geleneksel yollarla her ay ekstrenizin adresinize postalanmasını da talep edebilirsiniz.

Hesap Ekstresi Ne İçerir?

Hesap ekstresi, banka ile ilgili tüm ilişkinizi gözler önüne seren bir rapordur. Kısaca açıklamak gerekirse, hesap ekstresinde şu bilgiler yer almaktadır:

  • Asgari ödeme tutarı: asgari ödeme tutarı, kredi kartınızı kullanabilmeniz için aylık olarak ödemeniz gereken en düşük tutardır. Örneğin 1000 TL’lik bir kredi kartı borcunuz var ise, 200 TL gibi bir rakamını ödeyerek kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak kalan borcunuz silinmez.
  • Son ödeme tarihi: kredi kartı hesap ekstrenizde bulunan bilgilerden biri de son ödeme tarihidir. Adından da anlaşılacağı üzere bu tarihe kadar ödeme yapmadığınız taktirde faiz işlemektedir.
  • Hesap kesim tarihi: hesap kesim tarihi, kredi kartı borcunuzun hangi tarihler arasında yaptığınız harcamalardan kaynaklanmaktadır. Örneğin hesap kesim tarihiniz ayın 9’u ise, geçmiş ayın 8’i ve bu ayın 9’u arasında yaptığınız harcamalar listelenmektedir.
  • Hesap bakiyesi ve devir bakiyesi: hesap bakiyesi, bu ay içerisinde yaptığınız toplam harcama miktarını gösterir. Devir bakiyesi ise, önceki aydan kalan borcunuz var ise onu belirtmektedir.

Hesap ekstresi nasıl alınır? Konusunu ele aldığımız bu içeriğimizin ardından “Hangi bankalarda hesabım var? Nasıl öğrenebilirim?” başlıklı içeriğimiz de dikkatinizi çekebilir.


HABER ETİKETLERİ hesap ekstresihesap ekstresi almahesap ekstresi öğrenmehesap ekstresi içeriği

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama