IBAN Numarası Nedir, Nasıl Öğrenilir, Nerede Yazar?

IBAN Numarası Nedir, Nasıl Öğrenilir, Nerede Yazar?

IBAN numarası banka işlemlerinde hepimizin ihtiyaç duyduğu 26 haneli uluslararası banka hesap numaralarına verilen isimdir. Bu yazımızda iban numarasının ne olduğu, nasıl öğrenilebileceği ve nerede yazdığı konularını ele alacağız.

Bankacılık sektöründe para transferini daha kolay ve sorunsuz hale getirmek için kullanılan yeni sayılabilecek uygulamalardan biri olan IBAN numarası, güvenli olmasının yanı sıra kullanıcılar açısından pratiklik sunmaktadır. Yerel ve uluslararası bankacılık işlemlerinde para transferi yaparken, bu numaraları kullanarak transfer işlemlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

IBAN Numarası Nedir?

Banka kullanıcısının kendi hesabından bir başka hesaba para gönderirken kullandığı ve gönderim maliyetlerinin düşürülmesi ile birlikte işlemin hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşmesini sağlayan sistemlerden biridir.

IBAN ile para gönderimlerinde yaşanacak gecikme ve hatalarda daha az görülmektedir. İlk olarak uluslararası para gönderimleri için tasarlanan bu sistem, yerel bazda hesaplar arasındaki transferler için de kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde IBAN kullanımı, 2010’dan itibaren zorunlu olmuştur.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numaraları, banka kartları üzerinde yazmadığı için bankacılıkta farklı sistemleri kullanarak öğrenmek mümkündür. 

  • Banka hesap cüzdanınızdan
  • Bankanın çağrı merkezini arayıp kimliğinizi doğrulayarak telefon bankacılığı üzerinden
  • Hesap bilgileriniz ile mobil veya internet şubesine giriş yaparak
  • Bankanızın şubesine giderek
  • Banka kartınızı kullanarak ATM cihazlarından

IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu yöntemlerin dışında IBAN numarası öğrenme için kullanabileceğiniz başka bir alternatif bulunmamaktadır. 

IBAN Numarası Nerede Yazar?

IBAN numaranız size verilen banka hesap cüzdanı üzerinde yazmaktadır. Ayrıca bankanızın mobil veya internet şubesine giriş yaptığınızda, IBAN numarasını öğrenmek istediğiniz hesaba tıklayarak numaranızı görebilirsiniz. ATM banka kartı üzerinde yazan numaralar IBAN numaranız değil, hesabınızın bağlı olduğu şubeye ait şube kodu ve hesap numarasıdır.

IBAN Ne İşe Yarar?

Banka hesabı kullanıcıları için şube kodu gibi farklılıklar, önemli karışıklıklara neden olmaktadır. Diğer yandan şube kodu ve hesap numaralarının hangileri olduğunun bilinmemesi ve transfer için girişlerde çeşitli sorunların yaşanması, birtakım problemleri de beraberinde getirmiştir. 

IBAN numaraları ise bu karışıklıkların önüne geçmek için, banka kullanıcılarına harika bir çözüm sunmasıyla öne çıkmıştır. Kullanacağınız IBAN sayesinde para gönderim ve alımlarında daha sorunsuz, kolay ve güvenli işlem yapabilmek mümkün hale gelmiştir.

Zorunlu olması nedeniyle günümüzde her banka hesabına ait, ayrı bir IBAN bulunmaktadır. Ülkemizde IBAN numaraları başta yazan TR ibaresi ile birlikte toplamda 26 haneden oluşmaktadır. Ancak yasal olarak IBAN numaralarının 34 haneye kadar olması da mümkündür.

IBAN numarası üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Kartsız para çekme işlemi nasıl yapılır?” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. 


HABER ETİKETLERİ iban nediriban öğrenmekiban nasıl öğreniliriban nerede yazar

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama