IBAN Yerine Kolay Adres Nedir, Nasıl Tanımlanır?

IBAN Yerine Kolay Adres Nedir, Nasıl Tanımlanır?

Bankacılık sektöründe hesap sahiplerinin işini kolaylaştırmak için yapılan yeniliklerden biri olan IBAN yerine kolay adres tanımlama sistemi, para transferlerinde IBAN hatırlama veya saklama gibi mecburiyetleri ortadan kaldırdı. Bunun yerine kişisel eşleştirme sistemi yürürlüğe girerek, para transferi yapacak kişilere daha fazla pratiklik sağlanıyor.

IBAN Yerine Kolay Adres Nedir?

IBAN yerine kolay adres sistemi; T.C. Kimlik numarası, e-posta adresi, cep telefonu veya vergi kimlik numarası gibi bilgilerin hesaba tanımlı olması halinde, bu bilgileri kullanarak hesap numarası veya IBAN bilgilerine gerek kalmadan para almayı veya göndermeyi sağlayan pratik bir bankacılık para transfer yöntemidir.

IBAN Yerine Kolay Adres Nasıl Tanımlanır?

IBAN yerine kolay adres tanımlamak için, basit birkaç adımı gerçekleştirmeniz yeterlidir. Bunun için yapmanız gereken müşterisi olduğunuz bankanın mobil veya internet bankacılığına giriş yaparak “Para Gönderme” kısmından, “Kolay Adres İşlemleri” sekmesinden bilgilerinizin hesabınıza tanımlamasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda müşterisi olduğunuz bankanın şubesine giderek, müşteri temsilcisi yardımı ile de adres tanımlaması yapılabilmektedir.

Vergi Kimlik Numarası, T.C. Kimlik numarası, e-posta, telefon numarası gibi farklı bilgilerinizi, bu yöntemlerle kolaylıkla tanımlayarak, yeni olan bu sistemin pratik kullanım avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kolay Adres Tanımlama Hakkında Merak Edilen Diğer Ayrıntılar

IBAN yerine kolay adres tanımlarken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • IBAN yerine tanımlayacağınız kolay adres sayesinde size para transferi yapmak isteyen kişilerle IBAN veya hesap numaranız yerine, sadece tanımlanan kolay adresi paylaşarak transfer yapmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Kolay adres tanımlamış kişilerin bu adreslerine, sorunsuz bir şekilde para gönderimi yapabilir ve IBAN gibi detaylı numaralara gerek kalmadan işlemlerinizi daha pratik yapabilirisiniz.
  • Bankacılıkta kolay adres tanımlama işlemleri, 7 gün 24 saat boyunca yapılabilmektedir.
  • Yukarıda verilen T.C. kimlik numarası, telefon numarası, e-posta ve ticari müşteriler için Vergi Kimlik Numarası gibi özellikler, Kolay Adres olarak tanımlanabilmektedir.
  • Her kolay adres, sadece bir banka IBAN ile eşleşme yapılabilir. Örneğin telefon numaranızı, tüm banka hesaplarınız ile eşleştirmeniz mümkün değildir. Bir banka için cep telefonu eşleştirmesi yapmışsanız, diğer banka ile e-posta veya T.C. kimlik numarası eşleştirmesi yapabilirsiniz.
  • Tüm bankalar için ayrı ayrı e-posta adresi açarak, her bankaya ayrı e-posta tanımlaması yapılabilir. Veya birden fazla olan telefon numaralarınız, ayrı bankalar için tanımlanabilir.
  • Bir banka hesabı için cep telefonu, e-posta veya kimlik numaranız gibi birden fazla seçeneği aynı hesaba tanımlamak mümkündür.
  • Bir hesap için tanımlanabilecek kolay adres sayısı, en fazla 5’tir. Aynı bankadaki aynı hesap için, 5’ten fazla Kolay Adres tanımlaması yapmak mümkün değildir.

Kolay Adres Güvenli mi?

Kolay adres tanımlama işlemi, doğru kullanılması durumunda son derece güvenlidir. Özellikle e-posta gibi dijital adreslerin korunmasının sağlanması, güvenlik açısından herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Bu bilgiler ele geçirilmiş olsa dahi, banka giriş şifrenizin sadece e-posta ile değiştirilmesi mümkün olmayıp giriş esnasında telefon onayı gibi ekstra güvenlik işlemlerinin bulunması, bu sistemi güvenli hale getirmektedir.


HABER ETİKETLERİ iban yerine kolay adresiban yerine kolay adres tanımlamaiban yerine kolay adres güvenli miiban mı kolay adres mi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama