Kambiyo Nedir? Vergisi nasıl hesaplanır?

Kambiyo Nedir? Vergisi nasıl hesaplanır?

Kambiyo, İtalyanca’dan dilimize geçen bir kelime olup kelime manası olarak bozdurma ve değiştirme anlamına gelir. Kambiyo, para ya da para yerine geçmekte olan belgelerin değiştirilmesi işlemine verilen addır. Aslında bu kelime para ile bir şeyi alım ve satım işlemlerinin tamamını kapsamaktadır. Diğer bir deyişle kağıt ile paranın değişimi olarak da ifade edilir.

Kambiyo, aynı zamanda ticari senet anlamını da taşımaktadır. Basitçe bahsetmek gerekirse borç – alacak veya ödeme ilişkisi bulunan kıymetli evrak türlerine genel ifadeyle kambiyo senedi denir.

Kambiyo, iktisat literatüründe ise döviz ve efektif anlamlarını da taşır.

Kambiyo Vergisi Nedir?

Kambiyo vergisi, 1998 yılında getirilmiş ve 2008 yılında yürürlükten kaldırılmıştır. Fakat Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile yeniden geri gelmiştir. Getirilen düzenleme ile kambiyo işlemlerinde satış tutarında üzerinden binde bir oranında vergi alınacaktır. Örneğin bir kişi döviz almak istiyorsa artık vergi ödemek zorundadır.

Bu kararname ile banka ve diğer yetkili kuruluşların birlikte yapmış oldukları ve hazineye yapılan kambiyo satışlarında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi 0 olarak saptanmıştır. Diğer bir yandan döviz kredisinin ödenebilmesi açısından krediyi veren bankanın krediyi alan kişiye gerçekleştirilen kambiyo satışlarında da Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi 0 olarak belirlenmiştir.

Kambiyo satışlarında vergi alınmadığı durumlar arasında bankalar ile yetkili kuruluşların aralarındaki ya da birbirleriyle yapmış oldukları kambiyo satışları ve  Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gerçekleştirilmekte olan kambiyo satışlarıyla döviz kredisinin ödenmesi açısından döviz kredisi kullanılan ya da döviz kullanımına aracı olan banka tarafından kredi borçlularına uygulanan kambiyo satışları sayılabilir.

Kambiyo Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Banka ve diğer yetkili müesseselerden alınan döviz veya fiziki olamayan altın tutarı üzerinden %1 BSMV yani Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi tahsil edilmektedir. Toplam tutar üzerinden hesaplanarak tahsil edilmez.

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi kısa adıyla BSMV  hesaplamanın nasıl yapılacağı merak edilen konular arasında yer alıyor. 1106 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı üzerine BMSV vergisinin döviz satış miktarı üzerinden hesaplanacak.

Daha anlaşılır bir dille anlatırsak örneğin, 6 TL’den 100 Dolar satın aldığınızı düşünelim. Dolar 7 TL olduğunda 100 Dolarınızı 700 TL’ye satarsınız. Sonuç olarak 100 Dolar kazanç elde edersiniz. Normal şartlarda 100 TL üzerinden Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi verilmesi gerekiyorken yeni düzenleme ile 700 TL üzerinden vergi ödemeniz gerekiyor. 


HABER ETİKETLERİ kambiyo anlamıkambiyo ne demekkambiyo hesaplamakambiyo vergisi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama