Kâr payı ile faiz arasındaki farklar ve benzerlikler

Kâr payı ile faiz arasındaki farklar ve benzerlikler

Kar payı ve faiz arasındaki farklar ve benzerlikler birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Aynı zamanda kredi kartı kullanacak olanlar veya kredi alacaklar öncesinde bu konuyla alakalı detaylı bilgileri öğrenmelidir. Bankalar ile finansal işlemler yapılırken bu tarz terimler sıklıkla kullanılmaktadır. İsim benzerliği olan bu kavramlar aslında oldukça farklıdır.

Kar payı ve faiz nedir?

Kar, üretilen ürünleri satarken üzerine eklenen belirli miktarlardır. Ürün maliyeti üzerine eklenecek olan miktarlar kar olarak geçmektedir.  Ancak faiz muhafazakâr kesim arasında haksız kazanç olarak bilinir ve birçok kişi bu duruma iyi bakmaz. Faizsiz kazanç isteyenler genelde kar payı yatırımına yönelirler.

Faizde yatırılan para belli süre sonra vade sürecine girer ve vade süreci bitiminde yüzdelerle çarpılan paradan kar elde edilir. Bu durumun en güzel yanı yatırımcı kişinin vade sonunda ne kadar kar elde edebileceğini önceden görebilmesidir. Ancak kar paylarında ne kadar kazanacağınızı önceden görmek mümkün değildir.  Aynı zamanda kar payı elde edilmeye çalışılırken zarar da elde edilebilir. Yani faizde ödünç olarak verdiğiniz paraya karşılık kar elde edebiliyorsunuz. Ancak kar payında çalıştığınız net gelir üzerinden elde kalanlarla yetiniyorsunuz.

Yatırımcılar İçin Hangisi Daha Uygun?

Kar oranı sisteminde zarar büyük olabileceği gibi kazançlarda önceden görülemez. Ancak Faiz sisteminde alınacak miktar önceden bellidir. Bu yüzden öncesinden çeşitli hesaplamalar yapabilir ve ne kadar kazanç elde edeceğinizi görme imkanı bulabilirsiniz. Sürekli kazanç elde etmek isteyenler faiz sistemini seçebilir.  Faiz sisteminde ne olursa olsun paranız değerlenir. Kar oranı sistemi çok daha riskli bir durumdur. Risk severler kar oranı sisteminden faydalanabilir.

Kar Payı ve Faiz Arasındaki Genel Farklar

Bu ikili arasındaki genel farkları listelememiz gerekirse şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Kar payının oranı vade sonunda belli olurken Faiz oranı vade başında belli olur.
  • Kar payı havuza konularak fon sahiplerine eşit oranda dağıtılır.  Faizde müşteriler önden ne kadar alacağını bilir ve anapara garantisi verilir.
  • Kar payı dinimizde helalken faiz dinimizde haram kılınmıştır.
  • Kar payında elde edilen kar ve zararlar tarafların kar payını oluştururken faiz işlemlerinde paradan para kazanılır.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama