Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerden biri olan ATM kartsız para çekme işlemi, sık kullanılmadığı için biraz kafa karışıklığına neden olsa da oldukça basit bir işlemdir. Şayet kartınız yanınızda yoksa ve hesabınızdan para çekmek istiyorsanız, bunu basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kartsız para çekebilmek için uygulayacağınız şeyler genellikle tüm bankalarda benzer ve aynı yöntemler olsa da, her bankanın ATM cihazındaki menülerin farklı olacağını unutmayın. Menü isimleri farklı olabileceği gibi, ATM üzerindeki yerleri de farklı olabilir. Ancak ATM ekranına baktığınızda veya doğrudan giriş tuşuna bastığınızda, işlemi yapabilmek için tanımlı isimlerden menüyü kolaylıkla bulabilirsiniz.

QR Kodu ile İşlem Yapılması Gerekiyor

Bankamatikten kartsız para çekme için, akıllı telefonunuzda bankanızın mobil uygulamasının bulunması gerekmektedir. Bazı bankalarda işlem adımları farklı olmakla birlikte, genelde benzer işlemler şu şekilde yapılmaktadır;

 • İlk önce cep telefonunuzdan bankanızın mobil şubesine kullanıcı bilgilerinizi girerek giriş yapın.
 • Daha sonra bankamatikte “Kartsız İşlemler” kısmına tıklayın.
 • Ekrana QR kodu işlemleri gelince, tekrardan telefonunuzdaki mobil şubeye dönün.
 • Mobil uygulama da bankanıza göre değişse de genellikle ızgara yani 3-4 çizgi şeklinde üstte bulunan menüye tıklayın.
 • Menü açıldığında burada “Para Çekme” veya “QR Kodu” gibi alanlardan hangisi bulunuyorsa, ona tıklayın.
 • “Para Çekme” ya da “QR Kodu” kısmına tıkladıktan sonra, “Şimdi Çek” veya benzer bir menü varsa ona tıklayarak, çekeceğiniz tutarı belirleyin.
 • Son olarak cihazınızın ekranına gelecek QR okuma ekranı ile bankamatiğin QR kodunu okutarak, ATM haznesinden paranızı alabilirsiniz.

Diğer Bir Yöntem: Cepbank İle Para Çekme

Finans sitelerinin birçoğunda bankamatikten kartsız para çekme konularında yer verilmeyen bir başka işlemi de, sitemiz aracılığı ile sizlerle paylaşalım.

Aslında bu işlem kullanılan bir işlem olmasına karşın, kişinin kendi hesabından kartsız para çekmesi için pek de akıllara gelmemektedir. Bu işlemle para çekebilmek için, güvenilir bir yakınınızın cep telefonuna para gönderimi yapmanız gerekir. Adımlar şu şekildedir;

 • Bankanızın mobil veya internet şubesine giriş yapın.
 • Havale kısmından “Cebe Havale” seçeneğini seçin.
 • Burada para göndermek istediğiniz cep telefonunu yazarak, göndermek istediğiniz tutarı belirtin. 
 • Son olarak işlemi onaylayın.

Cebe havale yaparken, bazı bankalar karşı tarafın T.C. Kimlik numarasını da istemektedir. Bu nedenle Ziraat Bankası gibi bankalardan havale yapmak için, karşı tarafından TC. Numarasını bilmeniz gerekir. Ayrıca çekim yaparken de karşı tarafın T.C. numarası gerekli olduğundan, kısacası kimlik numarasının bilinmesi parayı çekmek için şarttır.

Bu işlemi yaptıktan sonra karşıdaki kişinin T.C. numarasını da biliyorsanız, şu işlemleri yaparak ATM üzerinden parayı çekebilirsiniz.

 • Kartsız işlemler menüsünü tıklayın.
 • Cebe Gelen Parayı çekme seçeneğini tıklayın. 
 • Bankaya göre değişkenlik olsa da göndericinin telefon numarası, alıcının telefon numarası, alıcının T.C. numarası, gönderilen tutar ve alıcının cep telefonuna gelecek şifrenin ilgili ekranlara girilmesi gerekir.
 • Tüm bilgileri girdikten sonra onay vererek, parayı çekebilirsiniz.

Bu işlemi yaparak çekim yapmak için cebe havale yaptığınız kişinin T.C. kimlik numarasını ve karşı tarafın cep telefonuna gönderilen kodu bilip ekrana girmeniz gerekir. Cebe havale yapılacak kişinin, banka müşterisi olması şart değildir.

Kartsız para çekme işlemi üzerine hazırladığımız içeriğimizin ardından “Banka kartı nasıl alınır?” başlıklı makalemizi de okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz.


HABER ETİKETLERİ atmden kartsız para çekmekartsız para çekme işlemikartsız para nasıl çekilirbankamatikten kartsız para çekme

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama