Kartsız Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kartsız Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kartsız para yatırma işlemi ATM üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinize yazımızın ilerleyen satırlarında yer verdik.

ATM üzerinden kendinizin veya bir başka banka kullanıcısının hesabına, kolaylıkla para yatırabilirsiniz. Kartsız para yatırma işlemi oldukça basit olup, sadece birkaç dakikalık işlem sonrasında karta gereksinim olmadan hesaba para yatırabilirsiniz. Kartsız para yatırma işlemi nasıl yapılır? Sorusunun cevabını, anlaşılır şekilde sizlere sunduk.

Bankamatikten kartsız para yatırma işlemi yaparken kullanacağınız menü isimleri ve yerleri, bankalara göre farklılık gösterebilir olsa da benzer isimler altında yer almaktadır. Bunun için bankanızın ATM cihazında aşağıdaki anlatımla benzerlik gösteren menülerden ilerleyerek, sorunsuzca işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Kartsız Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kartsız par yatırma işlemi gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

  • ATM Giriş tuşuna veya doğrudan ekranda bulunan bankamatiklerde “Kartsız İşlemler” tuşuna basın. Kartsız İşlemler tuşu doğrudan ekranda yoksa bile, “Giriş” tuşuna tıkladıktan sonra ekrana gelecektir.
  • “Hesaba Para Yatırma” tuşuna tıklayın.
  • Ekranda sizden istenilen cep telefonu numarası ve kendinizin T.C. Kimlik numarası gibi bilgileri girin.
  • Para yatırmak istediğiniz hesap numarası ve şube kodunu girin. Ardından işlemi onaylayın. İşlemi onaylamadan önce ekrana gelen bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol edin.
  • ATM para girişi kısmına, yatıracağınız tutarı girerek onaylayın. 
  • Yatırılan paralarda herhangi bir sorun olmaması durumunda, yatırılan tutarı tekrardan onaylamanız istenecektir. Değişmesi gereken paraları değiştirerek, sorun yoksa yatırılan tutarı onaylayın.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra yatıracağınız tutar, birkaç dakikadan daha kısa sürede hesaba geçecektir. 

Kendi hesabınıza para yatırmak istediğinizde hesaba para yatırma kısmını seçerken, başka bir hesaba para yatırmak istediğinizde ise, “Başka Hesaba Para Yatırma” menüsü seçilmelidir. Bu işlemlerin tamamında sizden istenilen bilgiler; para yatırılacak hesabın numarası ve şube kodu, sizin T.C. kimlik numaranız ve telefon numaranız olacaktır. Bunların dışında herhangi bir bilgi istenmemektedir.

ATM’den Hesaba Para Yatırırken İşlem Ücreti Alınıyor mu?

ATM’den hesaba para yatırırken, neredeyse tüm bankalar belirli tutarlarda işlem ücreti almaktadır. Ancak kişinin kendi hesabına para yatırması durumunda, alınan kesinti genellikle daha düşük tutarlarda olmakta ve birkaç TL civarındadır.  Enpara gibi dijital bankacılık uygulamalarında ise, kartsız para yatırma işlemleri için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Para yatırma işlemlerinizi, sadece hesabınızın bulunduğu bankanın ATM’sinden yapabilirsiniz. Başka bir banka hesabına, farklı banka ATM’si ile para yatırmak mümkün değildir.

Kartsız para yatırma işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlattığımı bu yazımızın ardından “Kartsız para çekme işlemi nasıl yapılır?” başlıklı içeriğimizi de okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz. 


HABER ETİKETLERİ kartsız para yatırmakatm kartsız para yatırmakartsız para yatırma işlemi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama