Kefil Olunan Kişi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Kefil Olunan Kişi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Bazı bankalar kredi çekmek isteyen müşterilerinden kefil göstermesini talep edebilir. Banka kefil isteğini, asıl kredi çeken kişinin borcunu ödememesi halinde kendisini güvenceye almak istemesindendir. Borçlunun kredi borcunu ödememesi halinde, banka kefilden borcu ödemesini talep eder. Kefil olunan kişi borcunu ödemezse ne olur, diyen kefiller, mevcut borç ödemesi sizin yükümlülüğünüze geçecektir.

Bankanın Borcu Kefilden Talep Etmesi

Asıl borçlunun borcunu ödememesi halinde banka, daha öncesinden borcu ben ödeyeceğim yazısına imza atmış olduğunuz için sizden isteyecektir. Bankanın borcu kefil olan kişiden istemesi şu adımlarla gerçekleşir;

  • Banka borcun ödenmediği sürelere ve duruma bakarak, kefil olan kişiyi arar.
  • Genellikle aramalar sıklıkla yapılır çünkü banka borcun ödenmediği bilgisini size vermek istemektedir.
  • Bankalar, kefile ulaşınca, kefilden borcu hangi tarihler arasında ödeyeceğini sorar ve kefilin şu tarihler arasında ödeyeceğim diye bilgi vermesi gerekmektedir.
  • Kişilerin kredi çekerken incelenen kredi notu, bankalar için de geçerlidir. Kredi çeken kişinin borcunu ödememesi bankaların kredi notunun düşmesine sebep olur. Bu sebeple, bankalar 90 günlük bir süre içinde kefilin borcu ödemesini talep eder.

Kefil Borcu Ödemezse Ne Olur?

Asıl borçlunun borcunu ödememesi ve borcun kefile kalması halinde kefil de borcu ödemek istemezse, banka asıl borçluya değil kefile ihtar çeker. İhtarnamede birikmiş borcun kefil tarafından ödenmesi gerektiği belirtilir. Eğer birikmiş borç ödenmezse, mevcut borcun tamamının kefil tarafından ödenmesi bilgisi ile yasal işlem başlatılacağı söylenir.

İhtarnamenin ardından banka 30 gün süre tanır. Kefilin 30 gün içerisinde borcu ödemesi gerekmektedir. Ödenmeyen borç taksiti 3 ve üzeri ise banka avukatı tarafından kefil icraya verilir.

Kefil İcraya Verilir Mi?

Asıl borçlunun borcun 3 taksit ve üzerini ödememesi halinde kefil icraya verilir. İcra dairesi, kefile borç tebliğini tekrar gönderir ve 7 gün içerisinde borcu ödemesini belirtir. 7 gün içerisinde borç ödenmezse icra işlemleri başlatılır ve kefilin mal beyanı yapması gerekir. Borcu çeşitli yollar ile ödemeniz halinde bile 5 yıllık süre içerisinde bankalar kişiye kredi vermeyecektir.

Kefil Olurken Eş Rızası Gerekli Mi?

Eskiden kredi çekerken, kefil olacak kişi tek başına gelerek kefillik işlemlerini hallederdi. Artık yeni düzenleme ile birine kefil olmak isterseniz öncelikle eşinizin de kefil olma işlemine izin veriyor olması gerekmektedir. Borçlar Kanunu’nda eşin kefil işleminden haberi olmadan, bir kişiye kefil olunması halinde kefil olduğunuz işlem geçersiz sayılacaktır. Eşin haberi olmadan yapılan kefil işleminde kefillik geçerli olmamakla birlikte hukuki olarak da bir geçerliliği yoktur. Eğer kefil olmak için eşinizin de rızası varsa bu işlemin yazılı olarak bankaya bildirilmesi gerekmektedir.

Bu yazı kapsamında kefil olunan kişi borcunu ödemezse ne olur konusu incelenmiştir. Kefil olmak kolay bir işlem olmayıp, kime kefil olacağınıza dikkat etmeniz, ileride sürpriz yaşamamanız için önerilmektedir. Bu içeriğimizin ardından “Kefillik nasıl iptal edilir?” başlıklı yazımız da sizin için faydalı olabilir.


HABER ETİKETLERİ kefil olunan kişiborcun kefilden talep edilmesikefil icraya verilir mi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama