Kefillik Nasıl İptal Edilir, Banka Kefilliği Nasıl Sona Erer?

Kefillik Nasıl İptal Edilir, Banka Kefilliği Nasıl Sona Erer?

Kefillik nasıl iptal edilir? Hangi durumlarda, nasıl sona erer? Banka kefilliği iptali üzerine merak ettiklerinizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde birçok kişi ev ve araba gibi mülk ve araçlara sahip olmak için bankalardan kredi kullanmaktadır. Bankaların son açıkladığı istatistiklere göre kredi kullanan kişilerin sayısı her geçen yıl neredeyse ikiye katlanmaktadır. 

Bankalar sicili uygun olmayan kişilerin kredi kullanabilmesi için kendilerine birinin kefil olmasını istemektedir. Birine kefil olduğumuzda ise aklımızda onlarca soru işareti oluşmaktadır. Hal böyle olunca özellikle kefil olan kişiler kefillik nasıl iptal edilir, nasıl sona erer sorusunu sıklıkla sormaktadır

Kefillik Nasıl Sona Erer?

Birine kefil olmadan önce o kişiyi çok tanıyor olmanız en önemli etkenlerden biridir. Kefil olduğunuz kişi borcunu ödemediğinde bu borç otomatik olarak sizin üzerinize geçmektedir. Dolayısıyla bir nevi karşı tarafın riskini neredeyse tamamen siz üstlenmiş olur. Bu nedenle mecbur olmadıkça birilerine kefil olmanız tavsiye edilmez. 

Kefillik sözleşmesi ile ilgili bilmeniz gereken ilk şey kefil olduğunuz kişi borcunu ödediğinde veya borcun üzerinden belirli bir zaman geçtiğinde sözleşmeniz otomatik olarak iptal olmaktadır. Eğer kefil olduğunuz kişi borcunu ödemiyorsa, kaçıyorsa ya da yurt dışına yerleşmişse kefil olan taraf kefilliğin iptali nedeniyle bu kişiye dava açma özgürlüğüne sahiptir.

Banka Kefilliği Nasıl İptal Edilir?

Banka kefilliği iptali için farklı durumlar göz önünde bulundurulmaktadır. Eğer imzaları attıysanız ancak kefil olduğunuz mal veya para borç sahibinin hesabına geçmediyse banka ile konuşarak kefilliğinizi iptal etme özgürlüğünüz vardır.

Eğer kredi veya mal kişiye ödendiyse fakat siz kefil olmak için herhangi bir dilekçe imza alamadıysanız, imzaladığınız dilekçe kendi el yazınızla yazılmamışsa ya da dilekçede herhangi bir süre belirtilmemişse dilekçe usulüne uygun olmadığı için kefilliğinizi iptal ettirme ihtimaliniz ve bulunmaktadır. 

Bir diğer gerekçe ise kefil olan kişi eğer evli ise eş rızası aranmaktadır. Eğer bir kişiye kefil olduysanız ve eşinizin arızası yoksa daha sonra bu gerekçeyle dava açarak kefilliğinizin iptalini talep edebilirsiniz.

İmzaladığınız sözleşmede avukatınız ile başka bir açık veya usulsüz bir madde tespit ettiğiniz takdirde de kefilliğin izi iptal etme şansınız bulunmaktadır. Ancak bu sürecin ispat gerektirdiğine ve eğer bir banka ile çalışmaktaysanız büyük bir finansal kurumun açıklarını aradığınızı ve bulunma ihtimalinin çok düşük olduğunu da aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Kefillik iptali üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Bankalara 5 yıl ödenmeyen borçlar ne olur?” yazımızda ilginizi çekebilir. 


HABER ETİKETLERİ kefillik iptalikefillik nasıl sona ererbanka kefilliğibanka kefilliği iptalikefilliği iptal etmek

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama