Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm ülkemizde son zamanlarda en çok kullanılan kelime grubu haline geldi. Artık devletin de işbirliği çerçevesinde riskli olan ve gecekondu olarak geçen yapılar, binalar yeniden yapılarak daha modern hale getiriliyor. Tabi estetik görünümünün yanı sıra; deprem, sel gibi doğal afetlere karşı binanın içerisinde bulundurduğu riskli durumlar da bertaraf edilmeye çalışılıyor. Kentsel dönüşüm yaptırmaya karar veren bazı bina sakinleri ise; kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır? Şeklinde sorularını bizlere yöneltiyorlar. Biz bugünkü haberimizde kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmek için gerekli şartlar noktasında bilgileri sizlere sunduk.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmek için öncelikle sizlere aşağıda sıraladığımız birkaç şartı karşılamanız gerekiyor. Sonrasında eğer şartları sağlarsanız başvuruda bulunarak eviniz kentsel dönüşüm projesindeyken sizler kira yardımı alabilirsiniz.

  • Öncelikle herkes kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanamaz. Binanızın riskli binalar grubunda yer alması gerekiyor. Devletin verdiği kentsel dönüşüm imkanları çerçevesinden yararlanmak isterseniz; binanız için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Uzmanlar sizin binanıza gelerek önce binanın dış yapısını, ardından da daireleri incelerler. Eğer binanız risk grubuna girerse; o halde devletten kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmek sizler için önemli bir imkan olacaktır.
  • Birazdan sizlere bahsedeceğimiz kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu için gerekli belgeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ilgili il Müdürlükleri’ne teslim etmeniz gerekiyor. Belgelerinizde eksiklik olması durumunda kira yardımından yararlanamayabilirsiniz ya da işlemleriniz gecikebilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aşağıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde İl Müdürlükleri’ne teslim etmeniz gerekiyor.

  • Bakanlığa bağlı İl Müdürlükleri’nden alacağınız başvuru formunu doldurmalısınız.
  • Nüfusunuzun hem aslını hem de bir adet fotokopisini teslim göstermeniz gerekiyor.
  • Kentsel dönüşüme girecek binadaki daire ya da işyerinize ait tapu fotokopisini hazırlamalısınız.
  • Kentsel dönüşüme girecek yapı içerisindeki hissenizin bağımsız bölümüne ait belgenin hem aslı, hem de fotokopisi gerekiyor.
  • Uzmanlar tarafından binanıza verilen riskli gruptaki bina raporu
  •  Oturduğunuz yapı kentsel dönüşümdeyken; taşınacağınız yere aiti ikametgahınız
  • Ziraat, Halk Bankası, Vakıfbank gibi devlete ait bankalardaki hesap numaranızı iletmeniz gerekiyor.


HABER ETİKETLERİ kentsel dönüşümkira yardımı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama