Kişisel Finans Nasıl Yapılır?

Kişisel Finans Nasıl Yapılır?

Ekonomik sıkıntıların günden güne artış göstermesi sonucunda artık aileler kendilerine ait bir finans planı yapmak zorunda kalıyorlar. Ülkesel bazda yapılan finans planlamalarının yanı sıra; her aile aylık gelirine göre kişisel finans yapmak için kolları sıvıyor. Ancak bu noktada bazı kişiler; kişisel finans nasıl yapılır şeklinde sorularını bizlere yönelterek doğru bir şekilde plan yapmak istiyorlar. Biz de bugünkü haberimizde sizlere doğru kişisel finans yapmak için altın tavsiyelerde bulunacağız.

Kişisel Finans Nasıl Yapılır?

Kişisel finans yapabilmek için aşağıdaki adımları incelemeniz gerekiyor. Bu adımları eksiksiz bir şekilde yapmanız halinde aylık geliriniz sabit kalsa bile siz artık daha az ekonomik sıkıntıyla baş başa kalacaksınız.

  • Kişisel finans yapabilmek için öncelikle aylık olarak cebinize giren geliri ve aylık bazda cebinizden çıkan  gelirin arasındaki dengeyi bir şekilde sağlamanız gerekiyor. Bu yüzden günlük çalışıyorsanız; günlük, aylık çalışıyorsanız aylık süreçte gelirinizi mutlaka not ediniz. 
  • Kişisel finans için sadece geliri kalem kalem kaydetmek yeterli değildir. Bunun yanı sıra gider kalemlerinizi de tek tek not almanız gerekiyor. Nereye, ne kadar ve neden harcama yaptığınızı not almanız demek, aslında çok fazla harcama yapmamanıza sebep olmaktadır.
  • Kredi kartı limitlerinizi sadece ihtiyacınız olacak düzeye çekmeniz gerekiyor. İhtiyaç düzeyinizin daha üst limitinde olan kredi kartı limitlerinizi düşürmeniz kişisel finans yapabilmek için altın tavsiye niteliğindedir. Çünkü; günümüzde insanlar kredi kartlarıyla harcadıkları paraları çok fazla kontrol edemez haline geldiler. Limit düşürmek demek; sizi eli mahkum olarak harcamalarda azaltmaya götürecektir.
  • Bütün harcamalarınızı yaptıktan sonra aylık süreçte kendinize bir miktar para ayırmanız gerekiyor. Eğer para ayırmazsanız; bir dahaki aya başladığınızda sıfırdan değil, eksiden başlamış olursunuz. Çünkü; para ayırmadığınız için muhtemelen borç alacak ya da bankadan kredi çekmek zorunda kalacaksınız.
  • Yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka bildiğiniz yoldan gitmeniz gerekiyor. Eğer altın, Dolar ve Euro gibi para birimleriyle çok fazla ilgili değilseniz; yatırımınızı TL’de tutmak sizi daha az riske götürecektir. Ancak altına karşı ilginiz varsa, yatırımlarınızı altın şeklinde biriktirmeniz geleceğe iyi bir birikim bırakmanıza imkan sağlayacaktır.


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama