KMH Ödemesi Nasıl Yapılır?

KMH Ödemesi Nasıl Yapılır?

KMH, açılımı “Kredili Mevduat Hesabı” olan ve banka tarafından müşterilerine tanımlanan düşük miktarlı kredilerdir. Bu krediler doğrudan bankadan nakit olarak çekilebilmektedir. 

Bu yazımızda KMH ve normal kredi farkından bahsedeceğiz ve KMH Ödemesi nasıl yapılır? sorusuna yanıt vereceğiz.

KMH ve Normal Kredi Farkı

Normal kredilere göre farkı, kısa sürede tanımlanabilmesi ve ödentikten sonra tekrar kullanılabilmesidir. Vadesiz hesap türleri arasında olması nedeniyle, insanların sıkça kullandığı ve nakit ihtiyaçlarını kısa sürede karşıladıkları hesaplardır. KMH’tan para çekim işlemleri, herhangi bir gün ya da saat dilimi ile sınırlı değildir. Kredili mevduat hesaplarına tanımlanmış olan miktarlar 7/24 kullanılabilir. 

KMH Ödemesi Yapma

KMH ödemeleri, farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Kullanılan kredi limiti kadar miktar, bankaya atm aracılığı ile yatırılabildiği gibi farklı bir hesaptan havale yapılarak da ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Bankamatik işlemi sırasında şu işlemleri gerçekleştirerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz:

  • Kartınızı yerleştirip şifrenizi girdikten sonra ana menüde “para yatır” kısmına giriş yapmanız gerekir. 
  • Para yatırma menüsünde yatırılacak hesabı doğru seçmeniz gerekmektedir. Bu adımda kredi kartınızı seçtiğiniz takdirde bu ödeme doğrudan kredi kartına gidecektir. Bu nedenle kredili mevduat hesabınızı seçmelisiniz.
  • Ardından yatırmak istediğiniz nakit tutarını yükleyerek ödemeyi tamamlayabilirsiniz.

KMH ödemesi, farklı bir banka hesabından eft yaparak gerçekleştirilmek isteniyorsa, KMH hesabının iban bilgileri, gönderilecek hesap bilgilerine girilmelidir. Bu durumda kısa sürede ödeme gerçekleşmiş olur. 

KMH Ödemesi Taksit Yapılır mı?

KMH ödemeleri, taksitlendirilebilmektedir. Örneğin; 2000 TL’lik bir KMH limiti kullandıysanız, bankanız bu miktarı, taksitli bir biçimde ödemenize olanak verir. Fakat bu durumda ödemelere faiz yansıtılacağını unutmamalısınız. Ödeme kolaylığının yanında kredili mevduat hesapları, vadesiz hesap özelliğine sahip olduğu için havale ve eft işlemlerinin gerçekleştirilmesine de olanak sağlamaktadır. Bunun yanında, kullanım sağlanmadığı takdirde faiz işleyen bir hesap türü değildir. Yalnızca ödeme tarihlerini geciktirdiğiniz takdirde faiz işlemesi söz konusu olabilir. 

Eğer kredili mevduat hesabınızın ait olduğu bankaya kredi kartı borcunuz varsa ve ödeme gecikmişse, bu durumda gereken ödeme bu hesaptan tahsil edilmektedir. Ödemelerinizdeki planlamanın bozulmaması için KMH ve kredi kartı ödeme tarihlerinizi periyodik olarak kontrol etmelisiniz. 

Bu yazımızın ardından “Eksi hesaptan kredi ödenir mi?” içeriğimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz. 


HABER ETİKETLERİ kmh ödemesikmh ve normal kredi farkıkmh ödemesi yapmak

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama