Konut Kredisi Ara Ödeme Nasıl Yapılır, Mantıklı mı?

Konut Kredisi Ara Ödeme Nasıl Yapılır, Mantıklı mı?

Konut kredisi ara ödeme işlemi yapılışı konut kredinizi aldığınız bankaya gidip talebin söylenmesi ile gerçekleştirilir. Ev satın alabilmek amacıyla yararlanılan konut kredisi için müşterilerin, bankaların sundukları taksit seçeneklerinden birini seçmesi halinde aylık ne kadar ödeneceği belirlenir. Bu ödeme miktarı dışında ödeme yapmak istenmesi durumunda banka ile iletişime geçilip ödeme yapılır. Ödeme yapılacak kalan miktar için tekrar plan yapılır. Konut kredisi ara ödeme önceden planlanabilir.

Konut Kredisi Ara Ödeme Hesaplaması İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Konut kredisi ara ödeme hesaplaması için gereken bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. İşlem Türü
 2. Kredi Tipi
 3. Kredi Tutarı
 4. Çekilen Vade
 5. Kredinin Aylık Taksit Tutarı
 6. Ödenen Toplam Taksit Sayısı 
 7. Ödenecek Ara Ödeme Tutarı
 8. Ara Ödeme Tipi 

Konut Kredisinde Ara Ödeme Yapmak Mantıklı mı?

Konut kredisinde ara ödeme yapmak mantıklı bir işlemdir. Çünkü konut kredisinde ara ödeme yapmanın bazı avantajları vardır. 

Konut kredisinde ara ödeme yapmayı mantıklı yapan bazı avantajlar şunlardır:

 1. Kalan miktar azalacağı için taksitle ödeme yapılacak süre de azalır.
 2. Ara ödeme miktarına bağlı olarak kalan ödeme için uygulanan faiz oranında değişiklik yapılabilir ve azaltılabilir.
 3. Geliri sabit periyotlarda sabit miktarlarda olmayan çalışanlar için ellerine yüksek miktarda para geçmesi halinde ara ödeme için kullanmaları onlar için daha avantajlıdır.

Sıralanan avantajlar konut kredisinde ara ödeme yapmanın mantıklı olduğunu gösterir.

Konut Kredisinde Yüzde Kaç Oranında Ara Ödeme Yapılabilir?

Konut kredisi ara ödemesinin yapılabileceği oran kredi ödemesinin kalan ay sayısına göre değişmektedir. Kalan ödeme süresi 36 aydan daha az ise bu oran %1’dir. Kalan ödeme süresi 36 aydan daha fazla ise bu oran %2’dir. 

Konut Kredisi Ara Ödeme Cezası Neden Ödenir?

Konut kredisi ara ödeme cezasının ödenme sebebi konut kredisi alan kişinin ara ödeme programına bağlı kalmayıp ara ödeme yapmak istemesidir. Bu durumun gerçekleşmesi halinde faiz oranı değişecek ve banka olumsuz etkileneceği için müşteri ceza ödemesi yapmak zorunda kalır. Konut kredisi ara ödeme için ceza ödemesi plana uyulduğu taktirde yapılmaz.

Bu içeriğimizin ardından “Konut kredisi erken kapatılabilir mi?” yazımızın da sizin için faydalı olabileceğini düşünüyoruz.


HABER ETİKETLERİ konut kredisinde ara ödeme konut kredisi ara ödemeKonut kredisi ara ödemesinin yapılabileceği orankonut kredisi ara ödeme cezası

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama