Konut Kredisi Erken Kapatılabilir Mi? Kapama Cezası Var Mı?

Konut Kredisi Erken Kapatılabilir Mi? Kapama Cezası Var Mı?

Konut kredisi günümüzde ev almak isteyenler ilk seçenekleri arasında yer almaktadır. Peki bu kredi erken kapatılabilir mi? Nasıl kapatılabilir? Vakti gelmeden kapatılması durumunda kapama cezası var mı?

Konut Kredisini Erken Kapatmak

Günümüzde neredeyse her banka, maddi açıdan kendini oturtmuş kişilere ev veya araba sahibi olması için kredi vermektedir. Birçok kişi bu kredileri maksimum 120 ay taksitle günümüzde kullanabilmektedir. Ancak bazı durumlarda krediler erken kapatılmak istenebilir. Böyle durumlarda sıklıkla konut kredisi erken kapatılabilir mi? Kapama cezası var mı? Soruları sorulmaktadır.

Tüketici Kanunu incelendiğinde, bankalardan konut kredisi kullanan kişilerin vadesi gelmeyen taksitleri ödeyebileceği gibi kredinin tamamını da kapatabileceği gözlemlenmektedir. Ancak bu gibi durumlarda krediyi sağlayan banka, erken ödenen veya tamamen kapatılan miktara göre çeşitli faiz ve indirimleri uygulamakla yükümlüdür. Kredi sözleşmesinde faiz oranının sabit tutulması taktirde, sözleşmede yazan orana göre konut kredisinin erken ödenen taksitlerinde veya tamamen kapanan borç miktarına yansıyan faiz oranı da eklenerek borç kredisi tamamen kapatılabilmektedir.

Konut Kredisi Erken Kapatılırsa Ne Olur?

Kredi kullanan tüketicilere finansal kiralama yolu ile konutların kiralanması, sahip oldukları konutların teminatı altında tüketicilere kredi verilmesi ve bu kredilerin tüm finansal dökümlerini içeren sözleşmelere konut finansmanı sözleşmesi ismi verilmektedir. Bu sözleşme içerisinde her iki tarafın da hak ve sorumlulukları yer almaktadır. Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren Tüketici Hakları Kanununa göre, kredi kullanan kişi vadesi gelmemiş faizleri veya borcun tamamını erkenden kapatabilme hakkına sahip. Bu tür durumlarda krediyi sağlayan banka, gerekli faizleri toplam borcun üzerine ekleyerek kredi kullanan kişiye ödemesi gereken miktarı çıkarıyor. Tüm miktar ödendiği taktirde, herhangi bir borç kalmamakla birlikte kişinin bankayla olan ilişiği kesiliyor ve eğer varsa konut üzerinde bulunan ipotek kaldırılıyor. Kredi faiz oranlarının değişken olması nedeniyle banka, kişiden erken ödeme tazminatı talep edememektedir. 

Konut Kredisi Kapama Cezası Var Mı?

Konut kredisi kapama cezası elbette bulunuyor. Eğer kullandığınız kredinin vadesi 36 ayın altındaysa daha az, 36 ayın üzerindeyse daha fazla kapama cezası ödenmek zorunda kalmaktadır. Öyle ki, kalan borcunuzun 100.000 TL olduğunu düşünürsek, vadesi eğer 36 ayın altındaysa yaklaşık 1000 TL gibi bir faiz ödemeniz gerekmektedir. Eğer borcunuzun faizi 36 ayın üzerindeyse, toplam ödeyeceğiniz faiz miktarı 2000 TL’dir. Bu oranlar bankalara ve yapılan sözleşmelere göre değişebileceği gibi ortalama olarak %2 civarındadır.


HABER ETİKETLERİ konut kredisikonut kredisi erken ödemekonut kredisi erken kapamakonut kredisini erken kapatmakkonut kredisi erken kapama cezası

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama