Koronavirüsün Dolar ve Euro’ya Etkileri

Koronavirüsün Dolar ve Euro’ya Etkileri

Hayatın her alanında etkisini hissettiren koronavirüsün yankıları dolar ve Euro üzerinde de hissedilmektedir. Salgın nedeniyle günümüzde döviz kurları üzerinde ekstra dalgalanmalar yaşanmaktadır. Koronavirüsün dolar ve euro’ya etkileri üzerine yorum yapabilmek için henüz erken olsa da bu olağanüstü süreçten hangi para biriminin kazançlı çıkabileceği üzerine çeşitli tahminlerde bulunabilir.

Tüm dünyayı etkileyen küresel gelişmeler ve koronavirüs pandemi sonucu piyasalarda büyük bir haraketlilik yaşanmaktadır. Ekonomideki belirsizlik yatırımcıyı oldukça düşündürmekte ve bir adım geri atmasına neden olmaktadır. Koronavirüs sürecinde altın mı, dolar mı yoksa Euro daha avantajlı olacak sorusunun cevabı belirsizliğini korumaya devam etmektedir.

Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeler sürekli olarak piyasayı hareketli tutmaktadır. Şu anda hem dolarda hem de Euro da belirsizlikler ve riskler devam etmektedir. Ancak şu sıralar pandemi Avrupa’yı sarmasından dolayı Euro’da bazı düşüşler gözlemlenmektedir.  Bunun yanı sıra ABD’de de coronavirüs ekonomiyi ciddi olarak etkilemektedir ve yatırımcılar için önünü görebilmek neredeyse imkansız bir hale gelmiştir.

Dolar ve Euro’da Kriz Fırsat Doğurur mu?

Geçtiğimiz aylarda ABD tarafında açıklanan beklentinin doların yükselmesine sebep olurken, dolar 6 seviyelerine kadar çıkmıştır. Bu sırada ise dünyada yaşanan salgın nedeniyle ve salgının özellikle Avrupa ülkelerine yönelmesi ise Euro seviyelerinde düşüşe neden olmuştur. Yaşanan küresel sorun tüm ülkelerin ekonomisini ciddi anlamda etkilemiştir. Şu sıralar düşüş yaşayan Euro karşısında birçok yatırımcı fırsat kollamaktadır. Çünkü yaşanan salgının mutlaka yaz aylarında sona ereceği düşünülmektedir. Bu nedenle de piyasaya hareket kazandırmak amacıyla ithalat ve ihracatta da sıcak gelişmeler yaşanacağı ön görüsünde bulunulmaktadır. Fakat riskin büyük olması yatırımcıları iki kez düşünmek zorunda bırakmaktadır.

Salgının etkisinde olan Almanya’da bile şu sıralar ekonomiyi kalkındırmak amacıyla ihracata önem verilmiş ve devlet tarafından destek sağlanmıştır. Gelişen ve gelişmekte olan ülkeler bir taraftan salgın ile mücadele ederken diğer taraftan da ekonomiye canlılık kazandırmaya çalışmaktadır. Tüm bu gelişmelerin dışında ise dolarda da düşüşler meydana gelmektedir. Geçtiğimiz aylarda dolarda yükseliş yaşanırken dünyada yaşanan gelişmelerden dolar da nasibini almıştır.

Dolar ve Euro Fiyatları Virüsten Sonra Nasıl Bir Yol İzleyecek?

Dünyada yaşanan salgından piyasalar da ciddi anlamda etkilenmiştir. Şu sıralar yatımcılar haklı olarak çekingen davranmaktadır. Piyasalarda da tam bir belirsizlik hâkim olmaktadır. Bu sebeple salgından önce hangi kıtanın kurtulacağı ve aşı çalışmalarının nasıl sonuçlanacağı piyasaya şekil verecektir. Dünya ekonomisinin düzene girmesi için tüm ülkelerin ciddi anlamda tedbirler almaları gerekmektedir. Bugünlerde dolar, 6 seviyelerinde seyrederken Euro ise 7 seviyelerinde görülmektedir. Ancak her iki para biriminde de ciddi dalgalanmalar yaşanabilmektedir. Bu süreçte yatırımcıların ön görülerini daha tedbirli yapmaları kendileri açısından oldukça faydalı olacaktır.


HABER ETİKETLERİ koronavirüsdolar

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama