Kredi başvurusu neden onaylanmaz?

Kredi başvurusu neden onaylanmaz?

Kredi başvurusu onaylanmama nedenleri kişinin finansal geçmişine göre farklılık gösterebilir. Bu yazıda başvurunuza olumsuz yanıt almanızın olası nedenlerini masaya yatırdık. 

Çoğumuz günlük hayatta belli bir miktarın üstünde nakit paraya ihtiyaç duymuşuzdur. İş kurmak, borç ödemek gibi nedenlerden dolayı oluşan bu para ihtiyacı, bilindiği üzere bankalardan kredi ile sağlanabilir. Ancak bu krediler bazı durumlarda onaylanmaz ve ihtiyacımız olan parayı alamayız. Peki bankalar kredi talebimizi nedenreddederler, neden onay alamayız? Bunun birkaç sebebi olabilir, bunları başlıklar altında inceleyelim.

Düşük Kredi Skoru

Kredi Kayı Bürosu'nun kısaltılması olan KBB, kişinin finansal geçmişini bir skor olarak tutar. Bu skor kişilerin bankalardaki bir çeşit puanı olarak nitelendirilebilir ve kredi başvurunuzun değerlendirmesinde direk olarak etkilidir.

Herhangi bir banka kredi isteyen kişi hakkında bu KBB puanı sayesinde bilgi sahibi olabilir. KBB puanını belirleyen şey ise kişilerin bankalara olan ödemelerinin yapılıp yapılmamasıdır. Bu nedenle KBB puanınız düşük ise bankalar size kredi vermekten çekinebilirler ya da yüksek faiz oranları sunabilirler.

Kara liste

Bankalar bazı müşterileri kara listelerine alabilirler. Kara liste, kesinlikle iş yapılmaması gereken müşteriler listesidir. Bankalar çok ciddi rakamlarda ödeme yapmayan kişileri kara listelerine almaktadırlar. Ancak her bankanın kendine ait bir kara listesi vardır. Yani bir bankada kara listede iken diğer bankada daimi müşteri bile olabilirsiniz.

KKB puanı olmaması

Hiçbir bankadan kredi istememeniz ya da kredi kartınız bulunmaması durumunda KBB puanınız oluşmaz fakat bu iyi bir şey değildir. Bankalar KBB puanı olmayan müşterileri tanıyamadıkları için kredi vermekten çekinirler.

Yeterli gelirin olmaması

Bankalardan kredi alırken bu krediyi ödemek için bankaya bir güvence vermelisiniz. Bu güvenceyi istemelerinin sebebi ise sizin borcunuzu nasıl ödeyeceğiniz ile ilgilidir. Örneğin ispatlayabileceğiniz geliriniz az ve çok yüksek miktarda bir kredi başvurusu yapıyorsanız daha sonra ödeyemeyeceğiniz için krediniz onaylanmaz.

Eksik veya yanlış başvuru

Bankanın kredinizi onaylamamasındaki etkenlerden biri de eksik işlem başvurusudur. Yani kısaca krediyi vermek için sizden bankanın istediği belgeleri tam olarak vermemeniz durumudur. Başvuruyu eksiksiz bir şekilde belge sunarak yapmalısınız. Bu belgelerin eksik verilmesi başvurunuzun red almasına neden olur.

Birçok bankaya aynı anda başvurma

Tüm bankalarda şansınızı denemek amaçlı hepsine aynı anda başvurmak mantıklı değildir. Bankalar kendileri içinde iletişim halindedir. Bu yüzden bu yöntem sizin kredi almanızı kolaylaştırmaz. Bu yöntemi uygulamak suç değildir fakat kredi puanınızı olumsuz etkiler, bir süre sonra bankalar tarafından kara listeye alınmanızı sağlayabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmak gerekir.

Tüm bu hususlara dikkat ettikten sonra bankaya gidip başvurusu yaparsanız muhtemelen kabul olacaktır. Çünkü bankalar da sizin kredi almaya olan ihtiyacınız kadar kredi vermeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle eksiksiz ve koşullara uygun kredi başvuruları bankalar tarafından hızlıca kabul edilir.


HABER ETİKETLERİ kredi başvurusukredi başvurusu reddedildikredi başvurusu onaylanmıyor

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama