Kredi Kartı Ekstresi Nasıl İncelenir?

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl İncelenir?

Kredi kartı; günümüzde en çok kullanılan ödeme yöntemleri arasında yer almaktadır. Alışverişte, hastanelerde, tatillerde sürekli olarak kredi kartı kullanımı ön plana çıkıyor. Hangi bankayla çalışırsanız çalışın her ay size kredi kartı ekstresi gelmektedir. Mail olarak, SMS olarak ya da direkt adresinize gönderilen kredi kartı ekstresi incelemesi oldukça önem taşımaktadır. Bu yüzden sizlere Kredi Kartı Ekstresi nasıl incelenir sorusuna yanıt veren yazımızı paylaştık.

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl İncelenir?

Kredi Kartı ekstresi içerisinde kredi kartı dönem borcu bulunmaktadır. Bu dönem borcunuzu iyi bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Burada hem asgari tutar ödemeniz, hem de toplam ödemeniz gereken tutar gözükmektedir. Asgari ücreti öderseniz; geri kalan borç tutarınıza faiz ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle de en başta ödeyemediğiniz ana tutar gittikçe artış göstermektedir. Bu artışla beraber her ay ödemeniz gereken asgari ücret tutarı da artar. Kredi kartı ekstresi doğru inceleme yöntemlerini kullanırsanız; böyle sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız.

Örneğin, ekstrenizdeki ana para tutarı sizin aylık gelirinize oranla çok fazlaysa; doğru inceleme sonucunda giderlerinizi kısabilir ve her ihtimale karşı kredi kartı limitinizi düşürme yöntemini tercih edebilirsiniz.

Kredi kartı ekstresi incelerken; yazılı olan dönem borcunun içinde pek çok gider ve masraf yer almaktadır. Bu kalemlere göre incelemenizi yaparsanız  daha doğru bir tercih yapmış olacaksınız.

Kredi Kartı Ekstresindeki Dönem Borcu Kalemleri Nelerdir?

Aşağıda sizler için kredi kartı dönem borcu içerisinde yer alan kalemler hakkında bilgi verdik. Bu kalemlere dikkat ederek; ödemelerinizi planlayabilir ve harcamalarınızda tutarlı olmaya gidebilirsiniz.

  • Aylık süreç içerisinde yaptığınız alışverişlere gelen faiz tutarları,
  • Belirlediğiniz kredi kartı hesap kesim tarihi sürecinden önce yaptığınız harcamalar yer alır. Örneğin; hesap kesim tarihiniz ayın 15’ine ayarladıysanız kredi kartı dönem borcunuzun içerisinde ayın 15’inden önce yaptığınız harcamalar yer almaktadır.
  • Önceden yaptığınız ve takside böldürdüğünüz harcamalar varsa bu harcamaların aylık taksit tutarlarından birisi o aylık kredi kartı ekstrenizde bulunur.
  • Asgari ücret ödediyseniz ve ana borcunuza faiz tutarı işlendiyse; bu ödenmeyen faiz tutarları ye alır.
  • Ödenmeyen borçlarınız ve kredi kartı limit aşım ücretiniz ekstrede bulunur.


HABER ETİKETLERİ kredi kartıekstre

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama