Kredi kartı ile dolar üzerinden alışveriş nasıl yapılır?

Kredi kartı ile dolar üzerinden alışveriş nasıl yapılır?

Günümüz hayatında kredi kartıyla alışveriş yapmak son derece sık yapılan bir işlemdir. Hal böyle olunca kredi kartıyla döviz işlemleri yapılıp yapılamaması da sıklıkla soruluyor. Kredi kartınızla TL üzerinden alışverişler yapabileceğiniz gibi dolar üzerinden alışverişler de yapabilirsiniz. Kredi kartınızın online olarak alışverişe açık olması çok önemli bir ayrıntıdır. Çünkü ancak online alışveriş butonunu açarsanız dövizle internet üzerinden alışverişler yapabilirsiniz. Eğer kredi kartınızla yurt dışında alışveriş yapmak isterseniz bunu da açtırmanız gerekecektir. Kartınızı yurt dışı alışverişlerine açarsanız sorunsuz bir şekilde yurt dışı seyahatlerinizde de dolar üzerinden alışverişler yapabilirsiniz.

Yabancı İnternet Sitelerinden Dolarla Alışveriş

Herhangi bir yurt dışı internet sitesinden alışveriş yapıyorsanız bu alışverişi Türk Lirası olarak mı dolar olarak mı yapacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir talep belirtmezseniz yapacağınız alışverişler Türk Lirası olarak karşınıza çıkar. Yani kredi kartına borçlanmanız dolar olarak değil TL cinsinden ifade edilir. Bu konuda ayrıntılı bir yardım talep ederseniz bankanızla irtibata geçebilirsiniz.

Dolarla Yapılan Alışverişler Hangi Kur Üzerinden Yansıtılır?

Yapılan alışverişlerde ücretlendirmeler o günkü döviz kuru şartlarına göre değerlendirilmektedir. Bunun içinde bankalar sizlerden bir miktar komisyon alacaktır. Döviz üzerinden borçlanan kişilerden komisyon muhakkak alınır. Çalıştığınız şirket Türk Lirası üzerine çalışıyorsa ve maaşlarınızı Türk Lirası olarak alıyorsanız, TL üzerinden borçlanmayı tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. 

Kredi Kartından Dolar İle Yapılan Harcamalarda Alınan Komisyon

Eğer bankanızdan herhangi bir döviz harcaması yaptıysanız ve bunun Türk Lirası olarak yansıtılmasını istiyorsanız bu işlem belli bir komisyon alınmasını gerekli kılacaktır. Bu kar oranı hesaplanırken de kur değerlerinin ne kadar olduğundan hareketle hesaplamalar yapılır. Bankanızla irtibat kurarak bu tarz konularla ilgili net fikirlere sahip olabilirsiniz.

Kredi Kartı İle Yapılan Ödeme Türleri

Yurt dışına çıkmak isterseniz ödeme bilgileriyle ilgili en ufak ayrıntıyı dahi öğrenmelisiniz. En çok bilinen ödeme yöntemleri şunlardır:

Mastercard

Visa

American Express

Yurt dışı seyahatine çıkacaksanız gideceğiniz ülkede ne tür ödeme yöntemleri olduğunu araştırmanız tavsiye edilir. Eğer bankanızla anlaşırsanız döviz alışverişleriniz sürekli olarak TL cinsinden yansıtılabilir.


HABER ETİKETLERİ kredi kartı dolardolarla kredi kartıkredi kartından dolar harcamakkredi kartından dolar çektirmek

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama