Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartlarını iptal etmek de almak kadar kolay, tek yapmanız gereken kararlı olmak ve işlemin takipçisi olmak. Kredi kartını iptal etmek için yapılması gerekenleri yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Kredi Kartını İptal Etme Yolları

Günümüzde kredi kartı kullanımı yaygın bir şekilde devam ediyor. Fakat kredi kartlarının kontrolsüz bir şekilde kullanılması insanları zor durumda bırakabilir. Kredi kartı kullanımıyla ilgili sorun yaşayan kişilerin yapması gereken en doğru davranış kredi kartını iptal etmek olacaktır. Fakat kredi kartı iptal etmek kredi kartı almak kadar kolay değildir. Çünkü bankalar böyle bir süreçte farklı çözüm önerileri karşınıza sunarak kredi kartınızı iptal etmemeniz için işi yokuşa sürerler. Kredi kartını iptal etmek isteyen kişilerin öncelikle yapmış oldukları tüm harcamaların borçlarını kapatmaları gerekir. Bu borçlar içerisinde yapılan taksitli harcamalar borçları da dahildir. Kapatılacak borç miktarının fazla olması durumunda herhangi bir bankadan tüketici kredisi alınarak bu borçlar başarılı bir şekilde kapatılmalıdır. Tüm borçlar kapandıktan sonra bireylerin yapması gereken ilk iş hangi bankaya ait kredi kartını kullanıyorlarsa o bankaya gidip iptal dilekçesi yazması gerekir. Bunun için temiz bir beyaz kağıda kartın iptali talep edilebilir.

Telefon Bankacılığı

Kredi kartı iptali için bankaya gidip buradaki prosedürlerle tek tek uğraşmak yerine telefon bankacılığı kullanılarak da kredi kartı iptali talep edilebilir. Kullanmış olduğunuz kredi kartı hangi bankaya ait ise o bankanın telefon numarasını arayarak kartınızı kaybettiğinizi ve bu nedenle de iptalini isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda banka size yeni bir kredi kartı gönderecektir. Siz bu kredi kartını almadığınız sürece banka gönderilen kartı da iptal edecektir. Ya da borcu tamamen kapanan kredi kartınızı müşteri temsilcisi aracılığıyla da iptal edebilirsiniz. Müşteri temsilcisinin sizlere soracağı soruları tek tek yanıtladıktan sonra size soracağı bir isteğiniz olup olmadığı sorusunda kredi kartı iptalini istediğiniz takdirde size yardımcı olacaklardır. Resmi gazetede yayınlanan yönetmelik gereği bankaların iptal talebini 7 gün içerisinde gerçekleştirmeleri gerekir.

Bankanın Kredi Katını İptal Etmemesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Kredi kartı iptali talebinde bulunan kişilerin talepleri 7 gün içerisinde banka tarafından yerine getirmek zorundadır. Eğer banka bu talebi yerine getirmiyorsa kişilerin başvuracağı ilk adres Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna yapılacak olan şikayet işlemidir. Bu hakkınızı vereceğiniz bir dilekçe ile sağlayabileceğiniz gibi bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun elektronik şikayet sistemine de talebinizi ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Kredi kartınızı iptal etmeden önce kartınızda bulunan ödül puanlarınızı kullanmanız daha iyi olacaktır. Çünkü kart iptal edildikten sonra bu ödül puanlarda silinecektir. Ayrıca daha önce yapmış olduğunuz otomatik ödeme talimatları da iptal etmeniz gerekir.


HABER ETİKETLERİ kredi kartı iptalkredi kartını iptal etmek istiyorum

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama