Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Ne Olur?

Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Ne Olur?

Kredi kartına fazla para yatırmak çoğu kişinin yaptığı bir işlemdir. Dolayısıyla kartına fazladan para yatıranlar bu paranın ne olacağını, geri alınıp alınmayacağınız ve kredi puanını etkileyip etkilemeyeceğini merak etmektedir.

Özellikle kredi kartının dönem borcunu her ay ödemekte zorlanan birinin isteyeceği en son şeylerden biri, kartın mevcut borcundan daha fazlasını yatırmak olacaktır. Bu gibi durumlar çok sık olmasa da karşılaşılması mümkün şeylerden biridir. Bu durum sonrasında kredi kartına fazla yatırılan para ne olur? sorusu akıllara gelmektedir ve elbette Kredi kartına yatırılan fazla para nasıl geri alınır? Şeklinde araştırmalar yapılmaktadır. Bu durumda cevap arayacağınız bu soruların cevaplarını, sizler için irdeledik.Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Ne Olur? Geri Alınabilir mi?

Kredi kartınıza borcunuzdan fazlası olarak yatırdığınız para için, aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

Harcamalarınız İçin Kullanabilirsiniz

Yatırmış olduğunuz para nihayetinde bankanın değil, sizin kendi paranızdır. Çünkü o an için borcunuzu ödemiş bulunduğunuz gibi, yanlışlıkla fazladan para da yatırmış durumdasınız. 

Kartınıza yatırmış olduğunuz fazla parayı, yapacağınız alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Kartınızda fazla bakiye olarak gözükecek bu parayı, herhangi bir alışverişinizde kartınız ile ödeme yaparak kullanmanız mümkündür.

Geri İade İsteyebilirsiniz

Fazla yatırdığınız parayı alabilmek için, banka şubesine giderek geri iade talebinde bulunabilirsiniz. Müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşme sonrasında banka gişesinden, fazla yatan miktarı nakdi olarak alabilirsiniz. Ayrıca birçok kredi kartında olduğu gibi, paranızı doğrudan ATM üzerinden nakit avans şeklinde de çekebilirsiniz.

Ancak hemen belirtelim ki bazı bankalar nakit avans çekimlerini fazladan para olmasına karşın, doğrudan kredi kartı nakit avans şeklinde yansıtarak çekeceğiniz tutar için faiz işletebilir. Bankanızın böyle bir yola başvurmayacağından emin değilseniz tüketici mahkemesi gibi yerlerle zaman kaybetmemek için, doğrudan banka şubesi yetkilileri ile irtibata geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kredi Kartına Fazla Para Yatırmak Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bazı tüketicilerin kredi kartına fazla para yatırmakla ilgili, doğru bildikleri birçok yanlış bulunuyor. Kredi kartıma fazla para yatırdım, geri çekebilir miyim? Sorusunu cevapladıktan sonra, kısaca bunlara da değinelim.

  • Kredi kartınıza para yatırmanız, kredi notunuzun yükselmesine etki etmez. Kimi kart kullanıcıları bunun kredi notunu artıracağını düşünerek, bilinçli olarak kartına fazla para yatırmaktadır.
  • Yine aynı şekilde karta yatırılacak fazla paranın, kart limitini artırmak için etkisi olduğu düşünülse de bu bilgi de tamamen yanlıştır. Kredi kartı limitini artırmanın en önemli yolu kredi notunuzu yükseltmek ve kredi kartı kullanımlarınızı ve ödemelerini düzenli yapmaktır.
  • Yatırılan para için faiz geliri beklentisi içine girmek de yanlıştır. Banka size bunun için herhangi bir faiz ödemesi yapmayacaktır.

Kredi kartları üzerine daha fazla bilgi edinmek için “Kredi kartıyla dolar üzerinden nasıl alışveriş yapılır?” başlıklı makalemizi de okumak isteyeceğinizi düşünüyoruz.


HABER ETİKETLERİ kredi kartına fazladan para yatırmakkredi kartına fazla yatırmakkredi kartına fazla para yatırmakkredi kartına fazla para yatırma geri alma

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama