Kredi kartının üzerindeki numaralar ne anlama gelir?

Kredi kartının üzerindeki numaralar ne anlama gelir?

Kredi kartı üzerinde yer alan numara ve harflerin ne anlama geldiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Elbette ki her geçen gün kullanımı daha da yaygın ve popüler bir hale gelen kartların üzerindeki her rakamın bir anlamı vardır. 

Kredi Kartındaki Sayıların Anlamı

Kredi kartlarının üzerinde çokça sayı bulunmaktadır. Bu sayılar çeşitli kombinasyonlar ile oluşturulmakta ve kredi kartı işlemleri için kullanılmaktadırlar.

Kredi kartı numarası

Genellikle kartın ön yüzünde bulunan kredi kartı numarası, bütün kartlarda kesinlikle bulunmak zorundadır. 16 haneli olan bu kart numarası her kart çeşidi için özel kombinasyonlar ile hazırlanmıştır ve her kartta farklıdır. Bu 16 haneli kart numarası ilk sayısı ile özelleştirilmektedir. Bu özelleştirmeler şunlardır;

ilk sayısı

  • 1 veya 2 olan kartlar havayolu kartı,
  • 3 seyahat kartı,
  • 4 veya 5 banka kartı
  • 6 ticari işletme kartı 
  • 7 petrol kartı
  • 8 telekomünikasyon kartı
  • 9 ulusal tanımlamalı kartlardır.

Bu kart numarasının ilk 6 hanesi kartın hangi bankaya ait olduğunu belirtir. 6 rakamdan sonraki 9 rakam ise müşterinin hesap numarasını belirler. Karttaki numaranın son rakamı ise kart kontrol rakamıdır. Bu rakam bankalar tarafından bazı algoritmik hesaplamalar yapabilmek için konulmuştur. Sadece kedi kart numarası ile alışveriş yapılamamaktadır fakat bu numarayı da yabancı kişiler ile paylaşmamak gerekir. Aksi taktirde bazı sorunlar ile karşılaşılabilmektedir.

Kredi kartı son kullanma tarihi

Genellikle kredi kartı numarasının hemen altında bulunan son kullanma tarihi, kartın son geçerlilik tarihini belirtmektedir. Bu numara 02/22, 12/23 ve 16/25 gibi ay/yıl şeklinde yazılmaktadır. Kart son kullanma tarihi de kart numarası kadar önemli ve internet alışverişlerinde kullanılmaktadır.

CVC ve CVV numarası

Kartların arka yüzünde manyetik okuyucu vardır. Bu manyetik okuyucu ATM ve pos cihazları için önemli bir unsurdur. Manyetik okuyucunun son 3 rakamı kart üzerinde bulunur ancak ilk rakamları bulunmaz. Bu son 3 rakam CVC (Card Validation Code) veya CVV (Card Validation Value) olarak adlandırılmaktadır. CVC Mastercard, CVC ise Visa kart ödeme yöntemini kullanan kartlar içindir. Bu 3 haneli kod sayesinde internet üzerinden yüksek güvenlik ile alışveriş yapılabilmektedir.

Diğer numaralar

Kartın üzerinde bu numaraların dışında telefon numaraları da bulunabilmektedir. Bu telefon numaraları ATM, pos cihazı veya internet alışverişi için kullanılmamaktadırlar.


HABER ETİKETLERİ kredi kartıkredi kartı numaralarıkredi kartı üzerindeki simgelerkredi kartı rakamlarının anlamları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama