Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde geçtiğimiz yıllara göre kredi kullanımı gerçekten gitgide artmaktadır. Bunun sebebi ise bitmeyen ihtiyaçlarımızdır. Kredi kullanmak artık herkes için çok kolay olduğu için 10 kişiden 9 tanesi illaki kredi ya da kredi kartı kullanmaktadır. Peki biz bu kredileri kullanıyoruz ama ileride bizi nasıl problemler bizleri bekliyor? Ekonomik olarak ilerde bütçenizi zor durumda bırakacak mı diye düşünerek kredi kullanmanız gerekmektedir. Kredi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler için aşağıdaki sorulara dikkat edin.

Kullandığım Krediye İhtiyacım Var mı?

"Krediye gerçekten ihtiyacınız var mı acaba?" kendinize ilk sormanız gereken soru bu olmalıdır. Bunu neye göre anlayabilirsiniz;  günümüzde tatile gitmek için bile kredi çeken vatandaşlarımız var. Tabi ki herkesin kendi düşüncesi ama sonrasında bu ödemelerde zorlanan gene sizler olacaksınız. Kredi neye göre ihtiyaç? önce bunu aklınızda bir tartmanız gerekmektedir. Çünkü eğer ödemelerde geciktirme yaparsanız veya ödemeleri yapamazsanız siz sonu görünmeyen bir borç bataklığına sürüklenirsiniz. Bu yüzden açılan davaların icra dosyalarının yaptığımız araştırmalara göre aşırı derecede fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bankalardan kredi kullanırken kullandığınız kredinin ödemelerini kesinlikle yapabileceğiniz şekilde ayarlamanızda fayda var. 

Kredi Ödemelerini Bütçenize Göre Belirlemelisiniz

Herhangi bir bankadan çekmiş olduğunuz kredi kesinlikle sizin bütçenize göre ayarlanmalıdır. Bunu banka değil sizin yapmanız gerekmektedir. Evinizin aylık giderlerini belirleyip sonrasında kalan tutarı taksit ödemelerine ayıracak şekilde kredi kullanmanız gerekmektedir. Çekmiş olduğunuz kredideki vade sayısını da buna göre belirlemeniz gerekmektedir. Eğer bunları düzenli olarak belirlemezseniz ilerde kredileri ödemekte zorluk çekersiniz ve bu konuda bankaların yaptırımları ağır olduğu için bitmeyen bir borç döngüsüne girersiniz. 

Çekmiş olduğunuz kredinin ödeme planı ne kadar kısa olursa ödeyeceğiniz faiz oranı da o kadar düşük olur. Kredinizi 60 ay vadeyle çekerseniz 10 bin faiz öderken 12 ay vade de 1,000 TL faiz ödersiniz. Tabi ki rakamlar tahmini rakamlar bu oranlar vadeler ve tutarlar her bankada değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden kredi çekmeden önce mutlaka bütün bankalardan faiz oranlarıyla alakalı bilgi alıp kredi başvurunuzu ona göre yapmanızda sizin için büyük bir fayda olacaklar. 


HABER ETİKETLERİ kredikredi kullanımı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama