Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde insanlar birçok işini halledebilmek için kredi çekme yoluna başvurur. Ancak kredi çekebilmek için kredi notu ilk baz alınan noktadır. Bu yazımızda kredi notu nasıl öğrenilir sizlere bunu anlattık. 

Kredi başvuruları kredi notuna göre sonuçlandırılır ama başvurunuzun reddi durumunda kredi notunuz düşer. Bunun için başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Risk raporu adlı sistem, son beş yıl içerisindeki kredi ve finans durumunuzu gösterir. Tüm kredi ve finans durumunuz ilişkide bulunduğunuz finans kuruluşu aracılığıyla Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne aktarılır. Bu merkezde bulunan Kredi Kayıt Bürosu tarafından raporlandırılır. Kredi notunuzu bankalara başvurarak öğrenebilirsiniz. Ancak bu durum kredi notunuzu etkileyebilmektedir. 

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

Uzun vadede meydana gelen kredi geçmişiniz KKB’de (kredi kayıt bürosu) toplanıp raporlaştırılır. Bu kurumda analiz edilen finans ve kredi hareketleriniz puanlaştırılır. Ortaya çıkan sonuç kredi puanınızı oluşturur. Bu kredi puanları ticari ve bireysel müşterilere sisteme üye olunduktan sonra belli ücretler karşılığında sunulur. 

Risk Durumu Önceliği Nedir?

Bankaların risk durumuna göre yaptığı değerlendirmedir. Bankalar kredi başvurularında bu değerlendirmeler ile risk durumu olan kişileri direk olarak elerler. Aşağıdaki yazımızda bulunan açıklama ile risk durumunuzu öğrenebilmeniz mümkündür. 

Kredi kartı ve kredi ödeme alışkanlığı %35 

Kredinizin taksitlerini zamanında ödeyip ödemediğiniz, kredi kartı ekstrelerinin ödeme zamanına göre yapılan ödemeler baz alınır. Zamanında düzenli olarak yapılan ödemeler kredi notunu yükseltir. 

Güncel borç durumunuz ve bakiyenizin son hali %35

Hesabınızda bulunan güncel bakiyeniz ve kredi katınızda bulunan güncel borcunuz, nakit avans borcunuz kredi notunuzu önemli oranda etkiler. Borcunuz ne kadar çok ise  kredi notunuz o kadar düşük olurken; banka hesabınızdaki nakit varlığınız kredi notunuzu olumlu yönden etkiler. 

Son kredileriniz ve kredi kartınız %11

Yeni kredinizdeki ödeme alışkanlıklarınız, yeni başvurunuz için olumsuz etki eder. Çünkü yeni krediniz için değerlendirme yapılamaz ve bu durum risklilik oranını arttırır. 

Kredi geçmişiniz %10

Geçmişte kullandığınız kredi kartı ve kredi kullanım şeklinizde risk oranınızı büyük oranda etkiler. Kredi geçmişiz de ödemeleriniz tam zamanlı ise risk oranınız olumlu yönden etkilenir. 

Diğer bilgileriniz %9

Diğer bankalara yapılan olumsuz sonuçlu kredi başvurularınız, işiniz ve ne kadar zamandır çalıştığınız gibi durumlarda kredi notunu etkiler. 


HABER ETİKETLERİ kredi notukredi notu nedirkredi notu ne işe yararkredi notu nasıl belirlenir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama