Kredi Üstüne Kredi Çekme, İkinci Krediyi Alabilir Miyim?

Kredi Üstüne Kredi Çekme, İkinci Krediyi Alabilir Miyim?

Kredi üstüne kredi çekme finansal zorluk yaşayan birçok kişinin gerçekleştirmek istediği bir işlemdir. “İkinci krediyi alabilir miyim?” sorusu mevcut kredisini ödemekte zorlanan ya da mevcut bir kredisi bulunsa da yeni bir finansman ihtiyacı doğan kişiler tarafından sorulmaktadır.

İkinci Krediyi Alabilir miyim?

En başta söylemekte fayda olacaktır ki kredikredi borcu bulunan bir vatandaşın, ikinci bir krediyi çekmesi mümkündür.  Ancak bunun olması için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Kredi kartı veya kredi borcu mevcut iken, nakit paraya gereksinim duyulabilir. Hal böyle olunca bankalara başvuru yapılabilir ve gerekli koşullar karşılandıktan sonra kredi çekmek mümkündür. Ancak öncelikli olarak kredi notuna, gelir ve geçmişteki finans davranışlarına göz atıldıktan sonra çekilmek istenen ikinci kredinin onaylanıp onaylanmayacağına karar verilir.

Kredi Üstüne Kredi Çekme 

Ödemesi halen devam etmekte olan bir krediyi veya kredi kartı borcunun var olması, yeni bir kredi çekilmesi açısından engel değildir. Fakat yeni kredi almayı engelleyebilen çeşitli unsurlar vardır. Bunlardan birisi, tabii ki kredi notudur. Kredi notu bütün bankacılık iş ve işlemlerinde oldukça önemlidir. İkinci kriter ise gelir durumudur. Kullanılabilecek kredi miktarı üzerinden hesaplanır.

Kredi Notunun Yüksek Olması 

Kredi notunuz kredi üstüne kredi çekme için yeteri kadar iyi mi? Banka kredi notları kurumlar tarafından şu şekilde değerlendirilir;

  • 1700 ile 1900 puan aralığında bulunan tüketiciler çok iyi kategorisinde değerlendirilirken, 
  • 1500 ile 1699 arasındaki kişiler ise iyi olarak nitelendirilir, 
  • 1100 ile 1499 puan grubu arasında bulunan vatandaşlar ise az riskli olarak tanımlanır, 
  • 700 ile 1099 puan grubu arasında bulunan vatandaşlar ise orta riskli olarak açıklanmıştır, 
  • 0 ile 699 puan grubu arasında olan kişiler ise çok riskli olarak değerlendirilir.

 

Kredi Çekebilmek Amacıyla Kredi Notunun Ne Kadar Olması Gerekir? 

Bankalar, kredi vermeden önce kredi notuna bakar. Halihazırda borç mevcut için yeni bir kredi talep edildiğinde risksiz bir grupta bulunmak gerekir. Bu nedenle ikinci kredi için kredi notunun en az 1500 ve daha fazla olması gerekir ki bankadan talep edilen kredi onaylansın diye. Bazı bankalar, gelir durumunu da göz önünde bulundurmak suretiyle az riskli grupta bulunan vatandaşlara da krediyi kullandırır. Hal böyle olunca kredi başvurusunun onaylanması açısından puanın 1100'ün üzerinde olması gerekir. 

Yeni Kredi İçin Gelir Yeterli Mi? 

Kredi kartı limitleri ile kullanılabilecek kredi miktarları açıklanırken gelir durumu dikkate alınır. Gelir, ödeme gücünü doğrudan etkilediği için gelirin iyi durumda olması gerekecek. Bankalara borcun olup olmadığı fark etmeksizin gelir durumuna bakıldıktan sonra yasal bir şekilde aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir toplam hane gelirinin %50'sini geçmeyecek biçimde düzenlenmiştir.

Makalenin tamamı göz önüne alındığında; Bir bankanın, bir vatandaşa var olan kredi ödemelerinin üzerine 2. krediyi kullandırmasının tek ve en önemli şartı kredi notunun iyi olması  ile gelir durumunun, kredi taksitlerini geri ödeyebilecek durumda olmasıdır.

Ayrıca “Ek hesap nedir, kredi notunu etkiler mi?” içeriğimiz de sizin için faydalı olabilir. 


HABER ETİKETLERİ ikinci krediyi çekmekkredi üstüne kredi çekmek2 kredi çekmekek kredi çekmek

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama