Kredibilite Ne Demek, Nasıl Arttırılır?

Kredibilite Ne Demek, Nasıl Arttırılır?

Kredibilite kişinin ne kadar kredi çekebileceğine dair finansal veriler sonrasında ortaya çıkan skordur. Bu veriler ne demek ve nasıl arttırılır? Yazımızın devamında incelenmiştir.

Günümüzde kredi çekmeyen neredeyse çok az insan vardır. Hayatın her anında işlemler için nakit para bulundurmak oldukça güçtür. Böyle durumlarda pek çok kişi krediye başvurmaktadır. Bankalardan kredi çekmek için başvuran kişilerin ilk öncelikle kredi notları incelenmektedir. Pek çok banka kredi verirken, kişilerin kredibilitelerini inceler ve yeterli puanı olan kişilere kredi verir. Kredi notu yüksek olmayan, belirli aralıklarda kalan vatandaşlar ise maalesef kredi çekemezler. Kredi notu bankalar için güvencedir. Kişinin düzenli olarak borcuna sadık kalıp kalmayacağı için bir ölçüttür. Bu yazı kapsamında kredibilite ne demek, nasıl arttırılır konusu hakkında merak edilen konular incelenecektir.

Kredibilite Nedir?

Kredibilite, halk arasında bilinen adı ile kredi notudur. Kredibilite, bankaların finansal geçmişiniz ile ilgili sistemler aracılığı ile 0 ile 1000 arası puan ile değerlendirmiş olduğu sistemdir. Kredi notu, kredi çekmek istediğiniz zamanlarda bankaların ilk öncelikle incelediği puanlamadır. Kredi notunun düşük olması, bankalar tarafından çok kabul edilebilir değildir ve kredi çekmeniz zorlaşır. Kredi notunuz yüksek ise, dilediğiniz bankadan anında kredi çekebilirsiniz. Kredibilitenin yüksek olması hayatın her döneminde önemlidir. Örneğin acil nakit ihtiyacınız var ve kredi çekmek istiyorsunuz, eğer kredi notunuz düşükse bankalar size kredi vermekten kaçınacaktır demektir. Eğer kredi notunuz yüksek ise acil nakit ihtiyacınızı kolayca giderebileceksiniz. Kredi borcunun vaktinde ve düzenli olarak ödemesi halinde, kredi notunuz her zaman yüksek olacak ve gerektiği zaman ihtiyaçlarınızı sorunsuzca giderebileceksiniz. Kredi notunun düşük olması hayatınızı sadece zorlaştıracaktır.

Kredibilite Nasıl Yükseltilir?

Kredi başvurularında öncelikle kredibilite notu incelendiği ve kredibilite notunun yüksek olmasının öneminden bahsettik. Peki, kredi notu düşük olanlar kredi notumu nasıl yükseltirim diye sormaktadır. Kredi notunu yükseltebilmek için,

  • Öncelikle SGK primlerinizin düzenli olarak yattığı sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekmektedir.
  • Sigortalı işin yanında herhangi bir icra borcuna sahip olmamanız gerekmektedir.
  • Bankalar, vergi dairelerine borç durumunuzu sorgular bu bakımdan vergi dairelerine de borcunuzun olmaması gerekmektedir.
  • Bir yerde düzenli olarak yaşadığınıza dair eve gelen elektrik, su gibi faturaları düzenli olarak ödüyor olmanız gerekmektedir.
  • Kredi kartı ekstrelerini de düzenli olarak ödüyor olmanız gerekmektedir.
  • Kredili mevduat hesabınızı eksi bakiyelere düşürmemeniz gerekmektedir.

Belirtmiş olduğumuz maddeler bankaların kredi verirken ilk öncelikle incelemiş olduğu şartlardır. Kişilerin bu şartları sağlaması kredi notlarının düşük olmamasına yarar. Fakat yalnızca bu şartların yerine getirilmiş olması yeterli değildir. Kişilerin bankalara borcunun olmaması ve kredi borçlarının düzenli olarak ödenmesi en önemli şarttır.

Kredibilite Neye Göre Belirlenir?

Bankalar bazı sebepler ile kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredibilitesini inceler ve vereceği kredi için ödemelerde bir sıkıntı çıkıp çıkmayacağını incelemek ister. Bankalar kredibilite araştırmalarını Kredi Kayıt Bürosu’nun tutmuş olduğu kayıtları inceleyerek gerçekleştirir. Kredi notu belirlenirken nelere dikkat edilir diyenler için,

  • Kişilerin geçmiş kredilerine,
  • Kullanılan kredilerin ödeme dönemlerine,
  • Geçmişte kullanılan ya da kullanılmaya devam eden kredilerin son durumlarına göre belirlenir.

Findeks tarafından kişinin kredibilite puanı belirlenir ve bu puanlamaya göre bankalar kişilere kredi verir. Bu yazı kapsamında kredibilite ne demek, nasıl arttırılır konusu incelenmiştir.


HABER ETİKETLERİ kredibilitekredibilite anlamıkredibilite yükseltmekredibilite yükseltme

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama