Mavi Jeans’in Sahibi Kim? Mavi Jeans Başarı Hikâyesi

Mavi Jeans’in Sahibi Kim? Mavi Jeans Başarı Hikâyesi

Giyim sektörünün önemli markalarından biri olan Mavi Jeans’ in sahibi kim? sorusunun cevabını paylaştığımız bu yazımızda Mavi Jeans’ in başarı hikâyesi ve sahibi hakkında da bilgiler paylaştık.

Dünyanın en büyük Jean markaları arasında olan Mavi, Türkiye'de kurulmuş olsa da çok hızlı bir şekilde dünya pazarında da kendine yer buldu. Borsa İstanbul’da işlem gören marka kadın ve erkek giyim üretimi alanında aktif olsa da daha fazla olarak, Jeans üretimi ile öne çıkmıştır.

Mavi Jeans’ in Sahibi Kim?

Mavi Jeans’ in sahibi, iş adamı Sait Akarlılar’dır. Akarlılar aile şirketi tarafından kurulan Mavi; 1991 yılında İstanbul’da kurulmuş olup, 2016 yılında 1 milyar TL'lik bir gelir açıklamıştır.

Denim uzmanlığı alanında başlayan bu hikâye, büyük bir şirkete dönüşerek dünyanın farklı ülkelerinde de en fazla tercih edilen markalardan biri haline gelmiştir. Dünya modasında önemli bir yer edinen marka, ABD, Kanada, Almanya, Avustralya ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu tam 35 ülkede 5.500 satış noktasıyla hizmet vermektedir.

Mavi Jeans Başarı Hikâyesi

1991yılında İstanbul'da temelleri atılan Mavi, 40 yıllık önemli bir deneyimin ardından giyimine önem gösterenler tarafından sahiplenildi. Kuruluşundan yıllar sonra hızla büyüyen yapısıyla kalite sunan markanın 2019 yılında gösterdiği 9,7 milyonluk Jeans satışı, Mavi’yi Premium Jeans markaları listesinde ilk sıralara yükseltmeyi başardı.

Dünya genelindeki lifestyle giyim alanında %56 ve denim ürünler alanında ise %44’lük bir paya sahip olması, markanın dünya genelindeki başarısını da fazlasıyla öne çıkarmaktadır.

1996 yılında Türkiye Pazar lideri olan markanın 5 yıllık süreçte bunu başarmış olması, dünya genelinde edineceği yerin işaretini vermişti. Yine aynı yıl Avrupa ve Amerika’da açılan tesisler, Mavi’yi dünyanın en önemli pazarlarına taşıdı.

2010’dan sonra Adriana Lima, Kıvanç Tatlıtuğ, Barbara Palvin, Kerem Bürsin, Serenay Sarıkaya, Lucky Blue Smith ve Jordan Barrett gibi dünya genelinde ün kazanmış birçok isim, markanın reklam yüzleri olmuştur.

Müşteri Sadakat Programı Kartuş 8,2 Milyon Üyeye Ulaştı

Mavi Jeans’ın başarı hikâyesi için, markanın müşteri sadakat programı olan Kartuş adını verdiği sisteme bakmakta yeterli olacaktır. Müşteri sadakat programı kapsamında sadece Türkiye'den 8,2 milyon üyeye sahip olan Kartuş, Mavi’nin alanındaki başarısını gözler önüne sermektedir. 

Markanın hem yerel ve hem de küresel alandaki reklam çalışmalarında kullanmış olduğu ünlü yüzlerde, yine Mavi Jeans’ın piyasaya ne kadar hâkim olduğunun en önemli göstergesidir. 

Dünya genelinde bulunan mağazalarında 4000’den fazla kişiye istihdam sağlayan Mavi Jeans, hizmet ağını her geçen gün geliştirerek satışlarını artırmaya devam etmektedir.


HABER ETİKETLERİ mavi jeansmavi jeans sahibimavi jeans başarı hikayesi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama