Mevduat Faizi Nedir? Haram mı?

Mevduat Faizi Nedir? Haram mı?

Mevduat faizi nedir ve haram mı? sorularının yanıtlarını yazımızın ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

Mevduat Faizi 

Bankalar, farklı hesap türleri oluşturarak müşterilerinin bu hesap türlerinden yararlanabilmesini sağlamaktadır. Bu hesap türlerinden birisi de mevduat hesabıdır. Mevduat hesapları sayesinde insanlar paralarını belirli süreçler ile bankaya yatırarak paraları üzerinden kazanç sağlayabilmektedir. Mevduat hesapları yalnızca bireysel olarak değil kurumsal olarak da açılarak kullanılabilmektedir. Mevduat hesabı sahiplerine finansal kuruluşlar tarafından yapılan ödemeler mevduat faizi olarak adlandırılır. 

Mevduat hesapları, insanların paralarını hiçbir zarara uğramadan kullanarak yatırım yapmalarına ve para kazanmalarına olanak sağlar. Mevduat faiz oranlarının, farklı bankalar tarafından farklı şekilde uygulandığı bilinmektedir. Birçok banka, banka politikaları gereği daha yüksek miktardaki paraların yer aldığı hesaplara daha fazla mevduat faizi oranları uygulamaktadır. Bu nedenle pek çok insan daha yüksek miktarda parayı, daha uzun vadeli bir biçimde hesaplarında tutarak yüksek mevduat faiz oranları elde edebilmektedir. 

Mevduat Faizi Haram Mı?

Paralarının bu şekilde değerlendirmeyi tercih edenler “Mevduat faizi haram mı?” sorusunu sormaktadır. Bu konu üzerine farklı din adamlarının farklı görüşleri bulunabilmektedir fakat genel kanı “haram” olduğu yönündedir. 

Günümüzde birçok insan mevduat hesaplarında tuttukları paraları ile kar elde ediyor. Fakat bu parayı kazanmak için herhangi bir enerji ya da emek harcanmasına gerek yoktur. Paranın kazanılmasını sağlayan unsur yine para olmaktadır. 

Bankalar, insanların mevduat hesaplarına taahhüt ile yatırdıkları paralar ile yatırımlar gerçekleştirerek ve bankanın havuzunda bu parayı işleyerek karlar elde eder. Bu elde edilen karlar ise mevduat hesabı sahipleri ile paylaşılır. Bu sistemde banka kar ederken, yatırımcı olan müşteriler de bu kardan pay almakta fakat herhangi bir iş yapmamaktadır.

Dini açıdan mevduat faizi ele alındığında haram olduğu söylenebilir. İslami değerler açısından, insanların bir para kazanması için o para karşılığında emek vermesi gerekmektedir. Emek vermeden kazanılan paranın haram olduğu Kuran-ı Kerim’de açık bir şekilde belirtilmiştir. Bakara Suresi 275. ayet şöyle buyurmaktadır: “Faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. Bunun sebebi, onların ‘Alım satım ancak faiz gibidir’ demeleridir. Halbuki Allah alım satımı helal, faizi ise haram kılmıştır. Artık kime Allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişteki kendisinindir, durumun takdiri Allah’a aittir. Kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliktir.” Bu ayete göre faizin açık bir şekilde haram olduğu anlaşılmaktadır. 

Mevduat faizi üzerine hazırladığımız içeriğimizin ardından “KMH Ödemesi” başlıklı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. 


HABER ETİKETLERİ mevduat faizimevduat faizi nedirmevduat faizi ne demekmevduat faizi haram mı

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama