Mikro Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Mikro Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Kadınların basit sayılabilecek işler yaparak kendilerine ve ailelerine ekonomik katkı verebilmelerini sağlayacak, genellikle çok düşük tutarlarla verilen kredilere mikro kredi denilmektedir.

Mikro kredide amaç, özellikle ev hanımlarının basit bir uğraş edinerek para kazanmaları için ihtiyaç duyabilecekleri, küçük sermayeyi karşılamaktır. Ancak mikro kredi başvurusu yapmak için, tek başına olmak yeterli değildir. Yani şartlar arasında, 5 kadının bir araya gelerek başvuru yapması gibi bir faktör bulunmaktadır.

Mikro Kredi Nasıl Alınır? Nerelerden Alınır?

Mikro krediler, çeşitli vakıf ve kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Bu krediden yararlanabilmek için, birbirinin birinci derecede akrabası olmayan 5 kadının bir araya gelerek başvuru yapması gerekir. Bu kadınların her birine taleplerine göre 500 ile 3000 TL arasında kredi imkânı sunulmaktadır.

Kredinin onaylanması için başvuru yapılan kuruma, kredinin ne amaçla kullanılacağı açık bir şekilde belirtilmelidir. Klasik iş sunumları yapmak yerine yine bayanların yapabileceği ancak biraz daha farklı sunumlar yapmak, mikro kredi başvurusu için önem taşıyan bir husustur. 

Mikro kredi nasıl alınır? Sorusunun ardından, nereden hangi kuruluşlardan alınabileceği hakkında da bilgi sunalım.

KEDV Mikro Kredi

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı olan KEDV, kredi veren kuruluşlardan biridir. kedv.org.tr internet adresine sahip olan vakıf merkezi, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bulunmaktadır.

TGMP Kredi Başvurusu

TGMP yani Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında da kredi verilmektedir. Türkiye'nin 50’den fazla ilinde toplamda 93 şubesi bulunan TGMP şubelerinden, başvuru yapılması mümkündür.

TGMP başvurusu yapacak kişilere, ilk başvurular için 100 ile 1000 TL kredi verilmektedir. Şartları sağlayan adayların sonrasında yapacağı başvurularda ise, kredi tutarı biraz daha yüksek olmaktadır. Program kapsamında kredi başvurusu yapan kadınların 3 günlük bir eğitime tabii olmaları söz konusudur.

TİSVA Mikro Kredi

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, bayanların mikro kredi alabilecekleri vakıf yapılanmalarından biridir. Kredi başvurusu için yetkililer evinize gelmekte ve krediyi kullanacağınız alan hakkında bilgi alarak, başvuru yapmanızı sağlamaktadır. Vakıf yıllık olarak yaklaşık 200 milyon dolar toplam kredi dağıtmaktadır. 

Nobel Barış Ödüllü Profesör Doktor Muhammed Yunus tarafından kurulan Grameen Bank bünyesinde verilen bu kredilerin temel hedefi, yoksulluğun azaltılmasını sağlamak ve üretimi desteklemektir. 

Başvuru için sabıka kaydı, nüfus aile bildirimi, kira evler için kontrat, ikamet belgesi, aile bireylerine ait varsa tapu kayıtları ve sosyal güvence sahibi olunmadığına dair çeşitli belgelerin ibrazı söz konusudur.

Mikro Kredinin Geri Ödenmesi Nasıl Yapılır?

Alınacak kredinin geri ödemeleri, genellikle aksi belirtilmedikçe haftalık olarak yapılmaktadır. Haftalık ödemelerde geri ödemeler, %2,5 TL şeklindedir. Yani her 100 TL için haftalık ödemeniz gereken geri ödeme, 2,5 TL'dir. 1000 TL kredi alındığını kabul edersek, bu kredinin geri ödemesi haftalık 25 TL şeklinde olacaktır.

Kredi geri ödemelerini sorunsuzca yapan, eğitim ve toplantılara düzenli olarak katılan kişilerin sonraki dönemlerde alabilecekleri kredi miktarı daha yüksek olabilmektedir.

Mikro kredi üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin sonrasında “Kredi kartı puanları nerede ve nasıl kullanılır?” başlıklı içeriğimizi de okumanızı öneririz.


HABER ETİKETLERİ mikro kredimikro kredi nedirmikro kredi nereden alınırmikro kredi nasıl alınırmikro kredi faiz oranları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama