Muhabir Banka Nedir? Masrafı Ne Kadardır?

Muhabir Banka Nedir? Masrafı Ne Kadardır?

Muhabir banka temelde ABD tarafından oluşturulan bir sistemdir. Ülkenin yerel bankasının yurtdışında şubesi olmadığı durumlarda yerel bankanın görevini üstlenen farklı bir bankanın işlem yapması prosedürlerine muhabir banka denir.

Muhabir Banka Ne Anlama Gelir? 

Muhabir banka, nostro banka hesaplarının yer aldığı bir sistemdir. Yerel bankaların, şubesi olmayan yurtdışı ülkelerinde açmış oldukları mevduat hesaplarını işaret eder. Söz konusu banka hesaplarında dolaşımı yüksek para birimleri üzerinden bakiye oluşturulur.

Muhabir Bankada İşlem Yaptırmanın Masrafı Ne Kadardır?

Muhabir bankada işlem yaptırma masrafı anlaşmalı olduğunuz banka firmasına göre değişim gösterir. Hesabınızın olduğu bankanın yurtdışında şubesi yok ama herhangi bir sebeple yurtdışına para göndermeniz gerektiğinde araya muhabir banka girer. Sizin paranız önce muhabir bankaya gönderilir. Daha sonrasında EFT gerçekleştirmek istediğiniz hesaba aktarılır. Tüm bu işlemler sırasında muhabir banka kendine komisyon ücreti alır. bu noktada alınacak ücret banak prosedürüne göre farklılık gösterebilir.

SWIFT İşlemi Ne Demek?

SWIFT açılımı Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication olarak yapılır. Bu sistem ile dünya genelinde yer alan banka kuruluşları arasında elektronik fon transferi yapılabilir. Bank Identifier Codes kodu ile çalışan sistem üzerinde her banka kayıt oluşturabilir. Muhabir banka işlemlerinizde yapacak olduğunuz hareketlerinizin ücretlendirilmesine SWIFT işlem onaylarınız ile başlanır. 

Muhabir Bankanın Görevleri Nelerdir?

Muhabir bankanın görevleri şu şekildedir:

  • Bulunduğunuz ülke sınırları dışında herhangi bir noktaya para transfer etmenizi sağlar.
  • Bankaların yurtdışında yeni bir şube açmalarına gerek kalmadan finansal işlemlerini sürdürebilmelerini sağlar.
  • Mevduat ve kredi hesapları oluşturularak müşteriye verilen hizmet çoğaltılabilir.
  • Kişilerin para çekme ve yatırma, kredi limit başvurusu, havale / EFT gibi farklı işlemlerinin yapılmasına yardımcı olur.

Muhabir Banka Alternatifleri Nelerdir?

Muhabir bankaların bazı alternatifleri vardır. Yapacağınız para transferlerini Wise ile gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme üye olup transfer işlemlerine başlanabilir. Transferi sağlanacak olan para birimi seçilerek gerekli alanların doldurulması sonucunda işlem tamamlanır. Gönderim yapacağınız kişinin isim soy isim bilgileri ve IBAN ya da hesap numarası bilgilerini eksiksiz biliyor olmanız işlemlerinizi kolaylaştırır. Muhabir banka komisyon oranlarına göre şeffaflık ön plana çıkar.


HABER ETİKETLERİ muhabir bankamuhabir banka görevlerimuhabir banka işlemlerimuhabir banka işlem masrafları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama