Mum Kapanışı Ne Demektir?

Mum Kapanışı Ne Demektir?

Mum grafiği, fitil, iğne, mum kapanışı gibi tabirleri borsa ya da kripto paralarla ilgileniyorsanız mutlaka duymuşsunuzdur. Bu içeriğimizde söz konusu kavramların anlamlarına değineceğiz. 

Özellikle borsa ve Kripto paralarla ilgilenen kişilerin sık duyduğu terimlerden biri olan mum kapanışı aynı zamanda acemilerin internette en çok aradığı şeylerden biridir. Öyle kim mum kapanışı analiz yaparak alım satım işlemlerini gerçekleştiren kişiler için büyük önem teşkil etmektedir. Siz de borsa ve Kripto paraların ilk adımı olan mum kapanışı kavramını öğrenerek analiz yapabilirsiniz.

Mum Grafiği Nedir?

Mum kapanışının temel nesnesi olan mum grafiğinin tarihçesi şaşırtıcı olarak 18. yüzyıla dek dayanmaktadır. Anlatılan hikâyelere göre Osaka’da yaşayan bir pirinç tüccarı rakiplerinden daha önüne geçebilmek için tüm çalışanlarını rakiplerinin yakınlarına göndererek piyasa hakkında bilgi sahibi olmayı amaçlıyordu. Tam olarak net veriler elde edemese de kullandığı bilgiler ile kurduğu bir grafik ile mum grafiğini icat ettiği bilinmektedir.

Mum Grafiği okumak söz konusu olduğunda iki önemli temel araç karşımıza çıkmaktadır. Bunlar mumun gövde ve kuyruk kısmıdır. Her bir mum adından da anlaşılacağı üzere sütun bir muma benzemektedir. Kuyruk kısmı da mum fitili gibi görünmektedir. Mumun gövdesine dikkatli bir şekilde baktığınızda açılış ve kapanış fiyatını rahatlıkla görebilirsiniz. Fitil yani kuyruk kısmı ise belirtilen süreçlerde nesnenin değerinin en alt veya en üst kısmı kısaca hangi değerlere ulaştığını göstermektedir.

Renkleri Neden Kırmızı ve Yeşil?

Mum çubukları kırmızı ve yeşil renkte olarak ikiye ayrılmaktadır. Yeşil mum çubukları borsada bulunan kapanış fiyatının açılış fiyatından daha yüksek bir değerde olduğunu ifade etmektedir. Kırmızı mum çubukları ise kapanış fiyatının açılış fiyatından daha düşük bir değerde olduğunu ifade eden mum çubuğudur. 

Yeşil mum çubuklarında fitil başlamadan yani içi dolu olan en üst nokta kapanış anlamına gelmektedir, kırmızı mum çubuklarında ise kapanış içi dolu olan en alt kısımdır. Mum grafiğinin altına ve üstüne uzanan ince çizgiler ise fitil ya da iğne olarak adlandırılmaktadır. Fiyat mum sürecinde en dip ve en yüksek iğnelerin değdiği alanları görmüştür. 


HABER ETİKETLERİ mum grafiğimum kapanışımum iğnesikripto mum kapanışıborsa mum kapanışıkripto mum grafiği

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama