Nasıl e-broker olunur?

Nasıl e-broker olunur?

Brokerlar en basit haliyle alım-satım uzmanları olarak ifade edilir. Alım ve satım konularına etki edebilecek tüm değişkenleri bilirler. Ayrıca danışmanları oldukları kişilere doğru kararlar vermeleri konusunda yardımcı olurlar. Broker olabilmek için bir şirkette çalışılmasına şart değildir, SPK’nın brokerlık için belirlediği şartların yerine getirilmesi yeterlidir. Şartları yerine getiriyorsa bireysel hizmet verilebilirler. 

E-Broker olmak için ayrıca dış ticaret konusunda uzman olunmalı, yabancı dilinizin özellikle İngilizcenizin iyi olması  da son derece önemlidir.

Nasıl e-broker olunur?

Broker, borsa ya da forex piyasasında nerede hizmet verirse versin Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) tebliğlerine uygun şartları taşımak zorundadır. Yatırımcılara aracılık yapabilmeleri için belirtilen şartlara uymaları gerekir.

Broker olacak kişi eğitim programlarından faydalanabilir. Bu programlara katılıp bitimindeki sınavlara girip başarılı olmak brokerlığa hak kazandığı anlamına gelir. 

Ayrıca broker yetki belgesine de ihtiyaç vardır. Bu şekilde finans piyasalarında bulunan yatırımcıların işlemlerine aracılık ederek brokerlık yapabilirsiniz. Size iletilen görevleri hızlıca platforma işleyerek, belli bir ücret kazanabilirsiniz.

Yatırımcının da dikkat etmesi gereken doğru ve güvenilir olan brokeri seçmeleridir. Çünkü bazı brokerlar şahsi paralarını da işin içine katıp aracılık dışında da para kazanmaya çalışmaktadırlar. Bu gibi durumların önüne geçilebilmesi için SPK düzenleme ve denetleme yapar. Böylelikle işlemler güvenli şekilde yapılmaktadır.

Başka önemli nokta ise çalışacak alandır. Bu alan daha çok batı ülkelerinde gelişmiştir fakat ülkemizde de gelişme göstermektedir. 

SPK’nın tebliğlerine göre aracı kurumlar bünyelerinde broker bulundurmak zorundadırlar. Brokerlar kurumlara bağlı olarak da bireysel olarak da alım – satımda aracılık hizmetinde bulunabilirler.

E-Brokerlık da en çok kafaları karıştıran soru, alıcı ve satıcının tanıştıktan sonra e-brokerı devre dışı bırakma ihtimali. Bunun için aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir. 

1. İki tarafla sözleşme yapıp iki taraftan da komisyon alabilir. 

 2. Alınan ürün üzerinde marka broşür gibi bilgi var mı bakılır ve alıcı sadece ürünü görmüş olur. 

3. Ürünü ilk önce kendiniz satın alırsınız sonra alıcıya siz fatura edersiniz. Böylece alıcı, ilk satıcının fatura bilgilerine ulaşamaz.

4. Karşılıklı güven önemlidir. Güven olmazsa ne kadar dikkat ederseniz edin açık çıkabilir.


HABER ETİKETLERİ broker olmake-brokere-broker olmak

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama