Ödenmiş Sermaye Nedir? Ne İşe Yarar?

Ödenmiş Sermaye Nedir? Ne İşe Yarar?

Borsa işlemlerinden biri olan ödenmiş sermaye nedir? Ödenmiş sermaye ne işe yarar? Gibi soruların cevabı, borsada işlem yapma niyetinde olan veya özellikle yeni başlayanlar tarafından en fazla merak edilenler arasında yer alır. Borsa ile ilgilenen meraklıları için, ödenmiş sermaye detaylarını mercek altına aldık.

Borsada Ödenmiş Sermaye Nedir?

“Borsa şirketlerinde temel sermayeye dâhil olan ortaklığın altında, ortakların taahhüt etmiş oldukları sermayenin nakit olarak ödenmesi durumu olup, ödenen nakdi kısım için kullanılan bir terimdir diyerek, ödenmiş sermaye nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

Ödenmiş Sermaye Ne İşe Yarar?

Ödenmiş sermayenin önemi, hisse satışı yapılırken ilgili firmanın piyasa değerini hisse satışlarında göstermesidir. Ödenmiş sermaye değeri, hesaplama formülü ile elde edilen bir değerdir.

Ödenmiş Sermayenin Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Hesaplama yapılırken borsadaki sermayesinin değeri minimum 5 kat alınmalıdır. Hesaplama yaparken, aşağıdaki formülün dikkate alınması gerekmektedir.

Ödenen sermaye = Şirketin hissesinin sayısı x hissenin nominal değeri

Bu formül ile ödenmiş sermaye değeri hesaplanırken, hesaplama için şirketin piyasa değerinin hesaplanması için de aşağıdaki kriterlerin dikkate alınması gerekir.

  • Şirketin yapmış olduğu farklı ekstra yatırımlar
  • Şirketin sahip olduğu bütün mal varlıkları
  • Şirketin yapmış olduğu yatırımların toplam tutarları

Sermaye Yedeklerinin Hesap Grubu Ne Demektir?

Sermaye hareketlerinin hesaplama çeşidi, sermaye yedekleri olarak tanımlanır. Yapılacak bu hesaplamanın neticesinde, şirketin yapmış olduğu hisse senedi satışlarıyla ilgili verileri yedeklemesi mümkün hale gelir. Yedeklerin hesaplanması için kullanılan hesaplar, şu şekildedir:

  • 529 Diğer sermayelerin yedeklerin hesabı
  • 524 Maliyetlerin artışına dair fon hesabı
  • 523 İştiraklerin tekrardan değerlendirme artışının hesabı
  • 522 Maddi duran varlıkların tekraren değerlendirme artış hesapları
  • 521 iptal edilen hisse senedi karlarının hesaplanması
  • 520 senetlerin ihraç primlerinin hesabı

Ödenmiş Sermaye İçin Örnek Hesaplama Tablosu

Şirketin hisse adedinin tutarının 50 milyon TL, nominal değerin ise 1000 olduğunu varsayarsak, ödenmiş sermaye hesaplaması şu şekilde olacaktır. 50.000.000x1000=50.000.000.000 TL’dir. Yapılan hesaplamanın alanında uzman bir personel tarafından yapılması, yanlış sonuçların ortaya çıkmasını engellemek bakımından önemlidir.

“Ödenmiş sermaye nedir?” sorusuna cevap verdiğimiz bu içeriğimizin ardından “Dünya borsalarının isimleri nelerdir?” başlıklı içeriğimizin de ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. 


HABER ETİKETLERİ ödenmiş sermayeödenmiş sermaye ne işe yararödenmiş sermaye hesaplamaödenmiş sermaye nasıl hesaplanır

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama