Onaylanan Kredi Kaç Gün Geçerli Olur? Nasıl İptal Edilir?

Onaylanan Kredi Kaç Gün Geçerli Olur? Nasıl İptal Edilir?

Onaylanan kredi kaç gün geçerlidir? Geçerlilik süresi ne zaman sona erer. Nasıl iptal edilir? Bu içeriğimizde onaylanan kredi süreleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Onaylanan Kredi Geçerlilik Süresi

Günümüzde birçok insan acil ihtiyaçları için çeşitli kredilere başvurmaktadır. Bankalar, kredi notu kötü olmadıkça çoğu kişiye kesintisiz kredi vermektedir. Direkt olarak internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapılabilse de, bazı durumlarda kredi kullanabilmek için bankalara müracaat etmek gerekmektedir. Ayrıca bazı kişiler kredi onayı alsa da kredilerini kullanmayabilir. Böyle durumlarda onaylanan kredinin geçerlilik süresi önem kazanmaktadır. 

Bir banka, müşterisine verdiği kredinin iptal edilmesi ve başlamış olan kredi ödemelerinin iptali için 14 gün süre vermektedir. Kredi kullanmak isteyen kişi, 14 gün içerisinde krediyi kullanmaktan vazgeçebilir ve iptal hakkını kullanabilir. Boşu boşuna faiz ödemek istemeyen kişi belirtilen süre içerisinde krediyi iptal etme hakkına sahiptir. Bundan dolayı kredi kullanmak isteyen kişi 14 gün içerisinde iptale başvurur ve paranın tümünü bankaya iade ederse, kredisi kısa süre içerisinde iptal edilecektir.

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Kredi kullanımının iptal edilebilmesi için hem bankalar hem de devlet tarafından müşteriye sunulan yasal süre 14 gündür. Bankalar ile yapılacak işlemler zor olsa da kredi kullanımı sancılı bir süreç değildir. Çünkü yasal olarak bu hak müşteriye tanınmıştır. 

Kredi kullanımını iptal etmek isteyen kişi 14 gün içerisinde nüfus cüzdanı ile birlikte bankanın şubesine başvurmalıdır. Kredinizi iptal etmek için kredi iptalini istediğinize dair bir dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Dilekçe, bu adımdan sonra banka tarafından incelenecek ve kredinin iptali saplanacaktır. Eğer konut kredinizi iptal ediyorsanız banka, sizden bir defaya mahsus olmak üzere ceza faizi talep edecektir. Bu miktar ödenmediği taktirde ne yazık ki konut kredisi iptal edilememektedir.

Kredinizi iptal etmek istiyorsanız kesinlikle zaman aşımına uğramamış olması gerekmektedir. Bunun dışında dikkat etmeniz birkaç adım daha bulunmaktadır. Bu adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kredi hesaplarına kesinlikle para giriş çıkışı yapılmamış olmalıdır,
  • Kredi hesabıyla kesinlikle herhangi bir ödeme yapılmamış olmalıdır,
  • 14 günlük süre kesinlikle aşılmış olmamalıdır,
  • Banka şubesine başvurularak iptal dilekçesi mutlaka doldurulmuş olmalıdır,
  • İade edeceğiniz kredi tutarı kesinlikle artmamış veya azalmamış olmalıdır.

Onaylanan kredi geçerlilik süresi üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Borç transferi nedir, nasıl yapılır?” konumuzun da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz. 


HABER ETİKETLERİ onaylanan kredikredi geçerlilik süresionaylanan kredi iptali

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama