Piyasa dengesi nedir? Arz ve talep dengesi hakkındaki kavramlar ve açıklamaları

Piyasa dengesi nedir? Arz ve talep dengesi hakkındaki kavramlar ve açıklamaları

İktisadi terimler arasında sıklıkla duyulan piyasa dengesi nedir? Nasıl sağlanır? sorularının cevaplarıyla birlikte, ekonomide piyasa dengesi hakkında detayları yazımızın devamında sizlerle paylaştık.

Ekonomide Piyasa Dengesi Nedir?

Kısaca iktisatta piyasa dengesi; Piyasalar tarafından ürünün arz edilen dengesi ile talep edilen dengesinin kesiştiği nokta, yani eşitliğin sağlanmasıdır diyerek, ekonomide piyasa dengesi nedir? Sorusunu, anlaşılır bir şekilde cevaplayabiliriz.

Satıcıların sattıkları malın, alıcıların satın alacakları mal miktarına göre eşit olması bu dengeyi oluşturmaktadır.

Piyasa Dengesiyle Alakalı Kavramlar

Aşağıdaki kavramlar, doğrudan veya dolaylı olarak arz ve talep dengesi ile alakalı kavramlardır.

Mal Kıtlığı

Kıtlık daha çok hayati kaynakların bulunamamasına yönelik bir terim olsa da iktisattaki karşılığı biraz daha farklıdır. İktisatta kıtlık, piyasalara arz edilen malın sayısının, talep edilen sayıdan onlarca kat aşağı olmasıdır. Dolayısıyla talebin fazla ve arzın oldukça az olması, malın bulunamaması yani mal kıtlığı olarak tanımlanır.

Mal kıtlığı durumunda, kıtlık yaşanan malın fiyatının normal seviyenin çok üstüne çıkması kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu durumda üretici ve aracıların kar oranının artması da mümkün olup, malın karaborsaya düşmesine neden olabilecek bir faktördür.

Artık

Artık ise kıtlık kavramının tam tersidir. Burada ise talep edilen miktar az iken, piyasaya arz edilen mal sayısı çok fazladır. Artık ve kıtlık, piyasa dengesini bozan iki terimdir. Artık miktarının fazla olması, malın fiyatının ve dolayısıyla üretici veya aracının kar oranının düşmesine neden olacaktır.

Denge Miktarı

Denge miktarı, piyasaların talebini karşılayacak malın var olmasıdır. Bu nedenle denge miktarı için piyasa dengesinin sağlanması için önemli faktörlerden biri olduğundan bahsetmek mümkündür.

Denge Fiyatı

Tıpkı denge miktarı gibi, denge fiyatı da malın iktisatta piyasa dengesi sağlanması için önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle piyasalarda arz ve talep dengesi, denge fiyatı ve miktarı ile doğru orantılıdır.

Arz ve Talep Dengesi Hakkında Diğer Bilgiler

  • Talebin arz sabit durumdayken artması, doğal olarak satışların ve fiyatların artmasına neden olur.
  • Talebin arz sabit durumdayken azalması, satışların ve malın fiyatının düşmesine sebep olur.
  • Arzın taleplerin sabit olmasına karşın artması, ürünün denge fiyatını düşürür.
  • Arzın talepler sabitken düşmesi, denge fiyatını artırır.


HABER ETİKETLERİ piyasa dengesiekonomide piyasa dengesiarz ve talep dengesiarz talep dengesipiyasa dengesi kavramlarıiktisatta piyasa dengesi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama