PTT İPÇ Şifresi Nedir, Nasıl ve Nerden Alır?

PTT İPÇ Şifresi Nedir, Nasıl ve Nerden Alır?

PTT İpç şifresi nasıl ve nereden alınır sorularını yanıtlayacağımız bu yazımızda öncelikle bu kısaltmanın ne anlama geldiği konusuna değinmek istiyoruz.

PTT İPÇ Şifresi Nedir?

İPÇ, “İnteraktif Posta Çeki” kelimelerinin kısaltmasıdır. PTT’nin sunmuş olduğu banka hesabı hizmetlerinden birisidir. PTT’ye giderek İPÇ hesabı başvurusu yapıp bu hesabı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında size ait bir atm kartı da verilir. Bu kart ile alışveriş ve diğer harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

İPÇ hesabı, banka özelliğine sahip olan devlet kurumu PTT üzerinden para çekme, para yatırma ve para transferi gibi işlemleri kolay bir şekilde yapmanızı sağlar. PTT’nin sunduğu dijital altyapı sayesinde internet bankacılığı özelliğine de sahip olan İPÇ, faturaları ödeme, hesap bakiye kontrolü yapma ve online para transferi gerçekleştirme gibi pek çok finans işlemini yapmanızı sağlar. Fakat online bankacılık hizmetlerini kullabilmek için öncelikle aktivasyon işlemi yapmak gerekir.

Yukarıda belirtilen bütün dijital banka fonksiyonlarını gerçekleştirebilmek için öncelikle hesap açmalı ve daha sonra bir şifreye sahip olmalısınız. PTT İPÇ şifre alma işlemini gerçekleştirmeden bu online işlevlere erişim sağlamanız imkansızdır. PTT İPÇ şifre alma işlemi, online hesabı aktive etme işlemi ile aynı şeydir. Elde ettiğiniz şifreyi PTT’nin mobil aplikasyonuna girmeniz durumunda aktivasyon işlemi tamamlanmış olacaktır.

PTT’ye Ait Herhangi Bir Şubeye Gitmeden Şifre Alma 

PTT İPÇ hesap şifresini almak isteyen kişiler geçmişte PTT şubelerine gitmek zorundaydı. Teknolojik gelişmelere ayak uyduran PTT kurumu, artık PTT İPÇ hesabı aktifleştirmesini gerçekleştirebilmek için şubeye gitmeyi koşul olmaktan çıkarmıştır. 

Her şeyden önce PTT’nin, İnteraktif Posta Çeki hesabı başvurunuzu onaylaması gereklidir. Onaylama gerçekleşmediği takdirde şifre işlemleri alma adımına geçemezsiniz. PTT tarafından onay verildiği durumda İPÇ şifresi cep telefonuna kısa mesaj olarak gönderilmektedir.

Bu şifreyi kullanabilmek için iOS ya da Android cihazınızın aplikasyon mağazasından indirebileceğiniz PTT mobil uygulamasını açmanız, ardından gerekli bilgileri girerek size gönderilen şifreyi tuşlamanız gerekir. Bu adımı da doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz takdirde artık İPÇ hesabınızı online olarak kullanabilme şansına erişeceksiniz.

PTT, yaptığı yeni güncellemeler ile İPÇ hesabı şifresini internet ortamında da alabilmenize olanak sağlamaktadır. Bu işlem için öncelikle PTT’ye ait web sitesini ziyaret edip bankacılık işlemleri sekmesine tıklamalısınız. 

Ardından bu sekmedeki “Giriş Yap” seçeneğini seçmelisiniz. Bilgilerinizi ve şifreyi girmeniz gereken kutucukların hemen altında yer alan “Şifremi Unuttum/Yeni Şifre Al” seçeneğine tıklayın. Bu adımda web sayfasına vatandaşlık numaranızı ve cep telefonu numaranızı girmeniz istenecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdiğiniz takdirde yeni İPÇ şifreniz kısa sürede size SMS olarak gönderilecektir. Gönderilen şifre ile online hesabınıza giriş yapabilirsiniz. 


HABER ETİKETLERİ ptt ipç şifreiptt ipç şifresi almaptt ipç şifresi nasıl alınır

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama