Reeskont Kredisi Nedir?  Nasıl Kullanılır?

Reeskont Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Reeskont kredisi, ihracat faaliyetleriyle ülke ekonomisine katkıda bulunanları ilgilendirir. Döviz getirisi sağlayan özel veya tüzel kişilikler bu krediden faydalanabilir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) aracılığıyla verilen kredi, 360 güne kadar vadelendirilme özelliği taşır. 

Yurtdışına herhangi bir meta pazarlayan ve bunun gelirini uzun vadede tahsil edecek olan bir firma, uzun sürecek bir parasızlığı önlemek için reeskonta başvurabilir. Reeskont, firmanın 5 ay, 10 ay, 12 ay, 24 ay sonra alabilecek olduğu dövizi TCMB’ye aktaran bir uygulamadır. Bunun karşılığında ilgili firmaya en kısa sürede TL cinsinden para kaynağı sağlanır. 

Reeskont Kredisi Nasıl Kullanılır?

Hizmet sağlayıcısından dolayı TCMB kredisi olarak da bilinen reeskont, her vatandaşın kullanımına açık bir kredi değildir. Faydalanma şartları arasında en önemlisi ülkeye döviz kazandırmaktır. Maliyetli bir kredi olduğu için büyük firmalar tarafından tercih edilir. 

“Tekrarlayan iskonto” anlamına gelen reeskont, ihracatçının alacağı ödemeler henüz başlamadan ona para kaynağı sunulmasını ifade eder. “Reeskont kredisi nereden alınır?” diye soruyorsanız kamu bankalarına müracaat ederek hizmetten faydalanabilirsiniz. Kredi, TCMB kaynakları ile kullandırılsa da çeşitli bankalar bu süreçte aracı rol üstelenir.

Reeskont Kredisinin Faydası Nedir?

TCMB reeskont kredisi aracılığıyla ülke için döviz rezervi oluşturmak ister. Bununla birlikte ihracatçı firmaların para gereksinimini karşılanarak ekonomiye can katılır. Kamu bankaları ve özel bankalar aracılığıyla kullanabileceğiniz reeskont kredisinin faydaları şöyledir:

  • Uzun süre sonra yurt dışından gelecek olan dövizler TCMB kaynaklarına dahil edilir. Bu durum ülke ekonomisi için faydalıdır. 
  • İhracat yaptıktan sonra hak ettiği dövizleri bekleyen firmalar, uzun süre parasızlık yaşamaktan kurtulur. İlerleyen süreçte teslim alacağı dövizleri TCMB’ye aktaran firmalar, reeskont kredisi kapsamında TL bazında şu an kredi çekimi yapabilir. Vadesi gelmemiş döviz senetlerini devredip anında kredi çekebilmek, ihracat sektöründeki faaliyetlerin gecikmemesini sağlar. 
  • Kredi kolaylıklarına ihtiyaç duyan firmalar ihracat yapmaya teşvik edilir. Çünkü yapılan ihracat karşılığında uygun faizli krediler alabilmek cazip bir fırsattır. 

Reeskontun ülke ekonomisine sağladığı faydaları detaylarıyla incelemek istiyorsanız tıklayabilirsiniz. Ayrıca sitemizdeki diğer bilgilendirici içerikler için "Blog" kategorisine bakabilirsiniz.


HABER ETİKETLERİ reeskontreeskont kredisitcmb kredisiihracatçı kredisi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama