Rsi Uyumsuzluğu Nedir? (Pozitif ve Negatif Uyumsuzluk)

Rsi Uyumsuzluğu Nedir? (Pozitif ve Negatif Uyumsuzluk)

Relatif güç endeksi indikatörü olarak açıklanabilen RSİ belirlenen zaman aralığında borsalarda görülen kapanış değerlerini bir önceki zamanların kapanış değerleri ile kıyaslayan ve bu verilere dayanarak çıkan sonuca göre nesnenin orta ve uzun vadede değerini hesaplayan bir indikatördür. 

RSİ uyumsuzlukları pozitif ve negatif olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki değer de ayrı bir anlam ifade etmekte olup borsa ve yatırım ile ilgilenen kişiler için oldukça önemlidir. Peki RSİ uyumsuzluğu nedir?

RSI uyumsuzluğu söz konusu olduğunda pozitif uyumsuzluk nesneyi satın almanız gerektiğini negatif uyumsuzluk ile nesneyi elden çıkarıp nakit paraya geçmeniz gerektiğini ifade etmektedir. Detaylı olarak uyumsuzluklar şu şekilde açıklanabilmektedir.

Pozitif RSI Uyumsuzluğu

Paritenin değeri düştüğü anda pozitif uyumsuzluk sinyalleri ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir nesneye 100 fiyatından girecekseniz pozitif uyumsuzluk baş gösterdiği anda nesnenin değeri ani olarak çıkacağı için beklenmesi gerekmektedir. Böyle durumda RSİ değeri incelenerek doğru yerden alın yapılmalı ve nesne yüksek fiyattan elden çıkarılmalıdır.

Negatif RSI Uyumsuzluğu

Negatif RSI uyumsuzluk da pozitif uyumsuzluğun aksine nesnenin değerinin yükselmesine rağmen RSİ değerinin düşmesi olarak açıklanabilmektedir. Böyle bir durumda değer artmasına rağmen alımlar duracak ve satışlar başlayacak doğal olarak da nesnenin de fiyatı bir anda çakılacaktır. Negatif uyumsuzluk sat sinyalini ifade etmektedir. Bu tür durumlarda diğer analizler birlikte kullanılarak taban fiyat belirlenmesi doğru bir hamle olabilir.

RSI İndikatörü Yorumlama

Günümüzde yüzlerce kişi RSİ indikatörü yorumlayarak borsada alım satım yapmaktadır. RSİ indikatörleri bir nesneyi ne zaman satın alacağınızı ve ne zaman elden çıkaracağınızı gösteren oldukça önemli parametrelerdir. 

Sayı değeri eğer 30 sayısının altına düşmüş ise nesnenin fiyatı aşırı derecede düşmüş ve nesneyi sahip olan kişiler panikle mallarını elinden çıkarmak istiyor demektir. Bu tür durumlarda çoğunlukla beklenenin aksine nesnenin fiyatı bir anda yükselecek ve alımlar artacak demektir. 

RSİ değeri 70'in üstünde seyrediyorsa nesneye olan ilgi artmış ve alımlar aşırı bir şekilde geliyor demektir. RSİ değeri 93 değerine çıkana kadar nesnenin değeri yükselmeye devam edecek ancak bu noktadan sonra düzeltme ihtiyacı hissedecektir. Bu durumda nesneye ani düşüşler gelebilmektedir ve dikkatli olunmalıdır. 

Tabii ki bir nesnenin fiyatını etkileyen tek faktörün bu olmadığı bilinmelidir. 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama