Sabit Maliyet Nedir?

Sabit Maliyet Nedir?

Sabit maliyet nedir, ne demektir? Örnekleri nelerdir ve nasıl düşürülür? Sabit maliyet planlaması ile ilgili merak ettiklerinizi bir yazıda topladık.

Sektörlere göre işletmelerde toplam maliyetin parçalarından biri olan sabit maliyet, işletme üretim ve pazarlama maliyetlerinin belirlenmesi ve buna göre planlama yapılması için önemli kavramlardan biridir.

İşletmelerde üretime dayalı maliyetler farklılık gösterirken, sabit maliyetin herhangi bir koşul altında kolaylıkla değişmesi söz konusu değildir.

Sabit Maliyet Nedir? 

Sabit maliyet; Üretime bağlı olmamakla birlikte üretim esnasında toplam maliyete etki eden harcamalardır. Yani işletme üretim yapsa da yapmasa da bir sabit maliyet söz konusu olup, işletmenin her şartta katlanması gereken harcama kalemleridir.

Üretim esnasında ise bu maliyetler değişmezken üretime dayalı ortaya çıkan maliyetler ise, değişken maliyet olarak bilinir.

Sabit Maliyet Örnekleri Nelerdir?

Sabit maliyetler için farklı örnekler verilebilir. Örneğin işletmenin kira, internet bağlantısı, kiralanan makine veya kiralık araçların ödemesi gibi maliyetler, sabit maliyetler arasında sayılabilir. İşletme bünyesinde hizmet veren daimi sayılabilecek nitelikteki personellerin maaş, sigorta ve yemek giderleri gibi çeşitli harcama kalemleri de bunun için diğer örneklerdir.

Sabit maliyetler genellikle değişmez iken işletme kirasına, personel maaşına veya sigorta primine gelebilecek zamlara göre tek seferde değişebilir. Bu gibi durumlarda yeni fiyatlar ile bir sabit maliyetten söz edilmesi mümkündür.

Sabit Maliyet Nasıl Düşürülür?

Sabit maliyetin düşürülmesi için harcama kalemlerini iyi değerlendirerek, bu kalemlerde gereksiz sayılabilecek veya fazla kabul edilebilecek harcamaların azaltılması hedeflenmelidir.

Sabit maliyetler arasında sayılan elektrik giderleri, toplam sabit maliyetin düşürülmesine fayda sağlayabilir. Her ne kadar sürekli aynı olmasa da yaklaşık olarak gelecek elektrik fatura tutarı bellidir. Elektrik kullanımı konusunda basit tasarrufların yapılması, maliyeti azaltacak basit bir çalışmadır. Tüm gider kalemlerinde verimlilik doğru bir şekilde hesaplanmalı ve bu yönde tasarrufa gidilmelidir. Örneğin personel fazlalığı varsa çalışan sayısını eksiltmeniz veya ihtiyaç duyulan verim sağlanacak bir alana aktarım yapmanız, sabit maliyetin düşmesine veya en azından verimliliğin artmasına katkı sunacaktır.

Araç masrafları da özellikle büyük şirketlerde sabit maliyetin önemli kalemlerinden biridir. Çok sayıda araç kiralaması yapan firmalar sabit maliyeti düşürmek için acil ihtiyaç dışında kalan araçları kiralamaktan vazgeçebilir veya daha makul marka ve model araçları tercih ederek maliyetlerini en aza indirebilir.


HABER ETİKETLERİ sabit maliyetsabiyet maliyet ne demeksabit maliyet nedirsabit maliyet örneklerisabit maliyet düşürme

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama