Sahte altın nasıl anlaşılır?

Sahte altın nasıl anlaşılır?

Sahte altın parasını altına yatırmayı düşünen bütün yatırımcıların en büyük kabuslarından biridir. Altın suyuna batırılarak elde edilen ya da farklı metaller karıştırılarak ayarı düşürülen ve değersiz bir hale gelen altınları anlamanın birçok yöntemi bulunmaktadır.

8 ayar altında bir değerde bulunan altınlar sahte altın olarak kabul edilmektedir. 

Altının sahte olduğunu anlamanın yolları

Altın sahtecileri kendilerini sürekli geliştirdiği için her yönteme karşı bir yol bulabilmektedir. Bir altının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamanın en kesin yollarından biri güvendiğiniz bir sarrafa göstermekten geçer fakat yine gerçeği sahtesinden ayırabilecek bazı geleneksel yöntemler bulunmaktadır. Bu testleri gerçekleştirseniz dahi bir uzmana danışarak işinizi garantiye almanızda her zaman fayda bulunduğunu da belirtmek isteriz.

Damga kontrolü yapmak

Altının üzerinde ayar, üretici sertifikası bilgileri ve marka patent damgası gibi orijinalliğini kanıtlayan damgalar bulunmalıdır. Üzerinde kaç ayar olduğunu belirten bir damganın bulunmadığı altınların sahte olma ihtimali yüksektir. 

Isırarak ve sesinden kontrol etmek

Isırarak altının kontrol edilmesi özellikle büyüklerimizden ve filmlerden sık sık gördüğümüz bir yöntemdir. Altını yumuşak ve şekil alabilen bir maden olmasından dolayı altını ısırdığınızda dişinizin izi çıkması gerekir. Ayrıca altın sesi tok bir madendir ve sert bir zemine çarptığında tok bir ses çıkartır, diğer madenlerin çarpma sesi ise altına oranla daha tizdir. Ses karşılaştırması yaparak da altının gerçekliği konusunda bir fikir edinebilmeniz söz konusu olsa da sadece bu yönteme güvenmek çok akıl karı değildir.

Mıknatısla gerçekliğini anlamak

Altının sahte olup olmadığını anlamanın bir diğer yöntemi ise mıknatıs yardımıyla gerçekleşir. Altın manyetik alan oluşturmayan bir maden olduğundan mıknatısla etkileşime girmeyecek ve çekilmeyecektir. Mıknatıs altını çekebiliyorsa o altın ya gerçek değil ya da ayarı oldukça düşüktür.

Seramikle kontrolünü sağlamak

Bir diğer yol ise altın ile gerçek bir seramiğe çizik atma yöntemiyle gerçekleşir. Geride kalan çizgi altın rengindeyse altın gerçek siyah ise altın sahte anlamına gelmektedir.


HABER ETİKETLERİ sahte altınsahte altını anlamasahte altını anlama yollarısahte altını anlama yöntemleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama