Senet Nasıl Doldurulur?

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet doldururken dikkat edilmesi gereken şey senetteki bilgilerdir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde yazmak güvenilir bir senet oluşturmak için gereken şeydir.

Bir senedin içerdiği bilgilerin nasıl doldurulacağı şu şekilde açıklanabilir:

 1. Ödeme Günü: Ödeme günü yazılan bir senet o tarihte ödenecek anlamına gelir.
 2. Türk Lirası: Ödenecek olan para miktarı sağına ve soluna # işareti ile yazılır. Böylece sonradan ekleme yapılmasına mani olunur.
 3. Kuruş: Ödeme miktarının küsuratını ifade eder. Eğer küsurat yoksa çizik atılır.
 4. Vade: Ödeme gününe yazılan tarih yazılır.
 5. Alacaklı: Senetteki paranın ödeneceği kişidir.
 6. Borç Miktarı: Türk Lirası kısmına yazılan sayı yazıyla buraya yazılır.
 7. Borcun Nedeni: Alınan ya da verilen borcun nedeni yazılır. Bir hizmet karşılığı ise malen, para borcuna karşılık hazırlanan senet ise nakden ifadeleri kullanılmalıdır.
 8. Mahkeme: Senette doğabilecek olası bir tartışmaya karşılık gidilecek olan mahkeme yazılır.
 9. Borçlunun İmzası
 10. Kefil: Borca kefil olan kişi ve bilgileri yazılır.
 11. Senet Muhteviyatı: Borcun neye ait olduğu yazılır kira vs.

Senet Nedir?

Senet, para yerine geçen bir evraktır. Daha çok bir ürün satıldığında ya da bir kişiye borç verildiğinde senet imzalanmak istenir. Borcun ödeneceğine dair teminat olarak görülebilir. Kefil var ise alacaklı, verecekli ve kefil olan kişi tarafından; kefil yok ise sadece alacaklı ve verecekli tarafından mutlaka imzalanmalıdır.

Alacaklıya Senet Ödenmezse Ne Olur?

Alacaklıya senet ödemesi yapılmazsa alacak olduğu parayı icra yolu ile temi edebilir. Doğru ve düzgün doldurulmuş bir senet alacaklı kişiye vaat edilen günde ödenmez ise bu kişi verecekli olanı icraya verebilir. İhtarname gönderimi ya da protesto da yapabilmektedir.

Verecekli Senedi Ödemezse Ne Olur?

Verecekli kişi senedi ödemezse alacaklı tarafından icraya verilir. İcraya verilen borçlunun varsa mal varlığı derhal satılarak borcu ödenir. Eğer bir işte çalışıyorsa maaşının 4’te 1’i çalıştığı şirket tarafından borca ve avukata ödenir. 

Senet Nereden Alınır?

Senet alınacak yer bir kırtasiye ya da kırtasiye malzemeleri satan bir yer olabilir. Senet, boş halde bir işe yaramayan bir evraktır. Önemli olan üzerindeki imza ve bilgilerdir. Bu yüzden bir kırtasiyeden ucuz bir meblağa alınabilmektedir. 

Açık Senet Nedir?

Açık senet ödeme günü ve ödeme miktarı alacaklı tarafından doldurulan senettir. Bu senet türü imzalandıktan sonra ödeme günü ve miktarı boş bırakılır. Alacaklı olan kişi istediği şekilde bu boş bırakılan yerleri doldurma hakkına sahiptir. Riskli bir evrak türü olduğu için borçlular tarafından tercih edilmez.

Protestolu Senet Nedir?

Protestolu senet, ödeme tarihi en az 2 gün gecikmiş olup alacaklı tarafından bankalara bildirilen senettir. Bir senet ödeme tarihinde ödenmemiş ise en az 2 gün sonra protesto edilebilir. Bu işlemi bankalar yapar. Eğer yine ödeme alınmamış ise kanuni takip başlamaktadır.


HABER ETİKETLERİ senet doldurmaksenet oluşturmak senet üzerindeki bilgiler

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama